Başbakan Erdoğan Moskova’da

6

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in daveti üzerine iki günlük çalışma ziyaretinde bulunmak üzere Moskova'ya geldi.

Özel uçakla Vnukovo-2 havalimanına TSİ 19:10'da indi. Havalimanında Erdoğan ve heyetini Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin karşıladı. Başbakana Moskova ziyaretinde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker eşlik ediyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da İngiltere'den Moskova'ya gelmesi bekleniyor. Erdoğan'ın Rusya programı Ritz Carlton otelde Rusya'da faaliyette bulunan iş adamlarına hitap etmesi ile başlayacak.

Erdoğan'ın Türk iş adamları ile buluşmasında 2009'da gümrük sorunu ve ekonomik kriz nedeni ile gerileyen ticaret hacminin yeniden iyileştirilmesi için alınacak önlemler müzakere edilecek. 2008'de 38 milyar dolar seviyesine çıkan toplam ticaret hacmi, 2009'da 22 milyar dolara kadar geriledi. 2010 yılını toparlanma olarak değerlendiren Türkiye'nin 2011 hedefi, kriz öncesi ihracat rakamlarını geçerek 7,2 milyar dolara ulaşmak.

Erdoğan ve beraberindeki heyetin resmi çalışmaları çarşamba günü gerçekleşecek. Sabah saatlerinde Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde (MGIMO) öğrencilere hitap edecek. Erdoğan'ın yarın öğle saatlerinde Moskova dışındaki Mein Dorf devlet konuk evinde Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le görüşmesi bekleniyor.

Medvedev-Erdoğan görüşmesinde ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası sorunların ele alınması bekleniyor. Özellikle Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşme sürecinde ve Yukarı Karabağ'da Moskova'nın desteği istenecek. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 13-14 Ocak'ta Ermenistan'a bir ziyaret gerçekleştirecek. Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin Türkiye-Ermenistan protokolünü uygun bularak parlamentoya göndermesi 2010 yılında bölgede önemli gelişmelerin yaşanacağının işareti olarak görülüyor.

Medvedev görüşmesinin ardından Başbakan Erdoğan Rusya Başbakanı Putin'le ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirecek. Görüşmede gündem ikili ticaret ve enerji projeleri. Güney Akım, Samsun-Ceyhan petrol boru hattına Rusya'nın ortak olma talebi, Mavi Akım-2 doğalgaz boru hattı, Ceyhan sıvılaştırılmış doğalgaz terminali, Tuz gölü doğalgaz depolama tesisleri ve ortak yatırım alanlarının ele alınması bekleniyor.

Tek teklifin Rusya'dan geldiği Mersin Akkuyu nükleer santral ihale sürecinin iptali ve yeni ihale ile ilgili gelişmeler ele alınacak. 2011'de yenilenecek doğalgaz alım anlaşmasında 'al ya da öde' formülünde öteleme talepleri de Rus tarafına iletilecek. Beyaz et ihracı ve tarım ürünleri ihracı ile ilgili yeni anlaşmaların imzalanması gündemde. Putin'le ortak bir basın toplantısı düzenlemesi beklenen Erdoğan ve beraberindeki heyet, çarşamba akşamı Rusya'dan ayrılacak.

 

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan