“Türkiye-Rusya ilişkilerinin güçlenmesi Yukarı Karabağ’da çözüme olumlu katkı sağlıyor”

4

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Moskova ziyareti Kafkaslarda barışın sağlanması adına yeni bir umut olarak görülüyor. Uzmanlar, ekonomik, siyasi ve ticaret alanında gelişen Rusya-Türkiye ilişkilerinin Yukarı Karabağ’da barışa olumlu katkı sağlayacağını öngörüyor.

Erdoğan’ın Moskova gündeminde enerji, ikili ticari ilişkiler ve bölgesel sorunlar var.

İtar-tass haber ajansı genel müdür yardımcısı Mihail Gusman Trend’e yaptığı açıklamada, 2010 yılının hemen başında Erdoğan ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in bir araya gelmesinin Kafkas sorunlarına olumlu katkı sağlayacağını söyledi. Gusman, “Erdoğan Moskova’ya gelirken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Ermenistan’a gidiyor. Bu Ankara ile Moskova arasında düzenli bir takvimin olduğunu gösteriyor. 2010 yılının bu açıdan faydalı bir dönem olacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Andrey Nesterenko Lavrov’un 13-14 Ocak tarihlerinde Erivan’da Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandian’la görüşeceğini açıkladı. Nesterenko görüşmelerde Yukarı Karabağ sorunun çözümünün ele alınacağını kaydetti. Erivan’ın Türkiye ile sınırın açılması karşılığında Yukarı Karabağ dışında işgal altında bulunun yedi bölgenin beşinden çekilmesinin gündemde olduğu kaydediliyor. Bu durumda Bakü de Türkiye-Ermenistan sınırının açılmasına olumlu yaklaşacak.

Trend’e açıklamada bulunan Erdoğan’ın Avrasya danışmanı Geybulla Geybullayev, sorun tamamı ile çözülmese bile Rusya-Türkiye işbirliğinin sürece olumlu katkı sağladığını söyledi. Kafkaslardaki istikrarsızlığın temelinde Yukarı Karabağ’da devam eden işgal olduğuna işaret eden Geybullayev, “Rusya-Türkiye ekonomik adımlarının başarıya ulaşması durumunda, bir çok siyasi sorunda çözülür. Böylece Kakaslarda barış ve istikrara da büyük katkı sağlanır.” tespitinde bulundu.

“Erdoğan Putin’in önüne ekonomi ve Yukarı Karabağ’ı koyacak”

Ermeni uzman Armen Gevorgian Armenian News’de kaleme aldığı makalesinde Erdoğan’ın Moskova ziyaretinde Putin’in önüne ekonomik çıkarlar ve Yukarı Karabağ meselesini koyacağını ve iki konunun pazarlık meselesi olduğunu iddia etti. Gevorgian’a göre Rusya ticari konulardan yana tercihini yaparsa, bölgesel sorunlar üzerindeki etkisini kaybedebilir.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan