Gazprom, Türkiye’nin talep etmesi halinde gaz miktarını artıracak

30

Rus Gazprom Başkanı Aleksiy Miller, Türkiye'nin talebi olması olması halinde verdikleri gaz miktarını artırmaya hazır olduklarını söyledi.Miller, Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Türkiye, özellikle son yıllarda sözleşmede olmamasına rağmen kış aylarında aldığı gaz miktarının artırılması talebinde bulundu. Gazprom da bu talepleri her zaman karşıladı. Kış aylarında gaz tüketimi genellikle artış gösteriyor. Bu yıl da böyle bir durum ortaya çıkarsa bunu değerlendiririz'' ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin sorusu üzerine de Miller, Avusturya ile Güney Akım Doğal Gaz Boru Hattı inşasıyla ilgili görüşmeleri yakın zamanda tamamlamayı planladıklarını belirterek, ''Hükümetlerarası anlaşmanın hazırlığıyla ilgili görüşmelerin çok yakında tamamlanacağını düşünüyorum'' diye konuştu.

Güney Akım Doğal Gaz Boru Hattı projesine başka hangi ülkelerin dahil olabileceğiyle ilgili bir soruya da Miller, boru hattının bir dalının Hırvatistan'da da inşa edilebileceği karşılığını verdi.

Bulgaristan, Sırbistan ve Slovenya daha önce Güney Akım Doğal Gaz Boru Hattı'nın kendi sınırları içindeki bölümünün inşasını kabul etmişlerdi.

 

AA