Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı: Türkiye'yi soğuk hava konusunda uyarmadık-ÖZEL

8

Türkiye, Rusya ve Sibirya üzerinden gelecek soğuk hava dalgası ile alarma geçerken, Türk basını  Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı'ndan Türkiye'ye uyarı geldiği ile ilgili haberlere yer verdi.

Ancak, Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı(MÇS) Basın Bürosu Türkiye'ye soğuk hava konusunda herhangi bir uyarı yapmadıklarını açıkladı.

Cihan Haber Ajansı'na özel değerlendirmede bulunan Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı Basın Bürosu Başkan Yardımcısı Veronika Smolskaya, "Türkiye'yi her hangi bir hava durumu konusunda uyarmadık. Böyle açıklama yapmamız zor. Hatta bana saçma bile geldi. Çünkü bu tür uyarılar dış ilişkilerden sorumlu kurumlar düzeyinde yapılır." diye konuştu.

Ayrıca MÇS'in resmi web sitesinde yayınlanan 19 Ocak ile 25 Ocak tarihleri arasındaki uyarılar arasında bölgede acil durum bildirileri arasında Türkiye ve Türkiye'yi kapsayan bölgeler konusunda her hangi bir açıklaması bulunmuyor.

Türk basını haberleri Olağanüstü Hal Bakanlığı'na dayadırarak Türkiye'yi ilgilendiren iki uyarı bildirisi yayımladığını yazmıştı. Türk basınında yer alan bilgilere göre Rusya Meteoroloji Dairesi ile Acil Durumlar Bakanlığı bir uyarı bildirisi yayınladı ve çarşamba günü Türkiye'nin Marmara ve Batı Karadeniz bölgeleriyle, Ege'nin kuzey kesiminin eksi 15 derece olacağını bildirmişti.

Ukrayna'dan Karadeniz uyarısı  var

Diğer taraftan Ukrayna Acil Durum Bakanlığı'nın Karadeniz ve Azak denizi bölgesinde zor hava şartlarının oluşacağı konusunda bir uyarısı var. Bakanlığın uyarısına göre Azak denizinin kuzeyinde rüzgar etkisini artacak ve denizin kuzey doğu kesimlerinde buzlanma görülecek.

Rusya'nın Karadeniz kıyısında yer alan Krasnodor Bölge yetkilileri de kendi bölgelerinde fırtına bekledikleri yönünde bir uyarı da bulundu. Rus yetkililer, Krosnodar bölgesinde havanın pazartesi günü eksi 20’e kadar düşeceğini, gece saatlerinde de eksi 28 olacağını tahmin ediyor.

 

Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan