Gül, Medvedev’le Yukarı Karabağ’ı görüştü, Rusya lideri Mayıs’da Türkiye’de

2

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede iki ülke ilişkileri, bölgesel ve uluslar arası sorunlar ele alınırken, Rusya Devlet Başkanı Medvedev’in Mayıs ayında Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaret ele alındı.Kremlin basın merkezinden yapılan açıklamada iki liderin görüşmesinde Kafkasya bölgesindeki son durumun değerlendirildiği, Cumhurbaşkanı Gül’ün de Yukarı Karabağ sorununun çözümünde Rusya’nın ortaya koyduğu çabayı takdirle karşıladığını ifade ettiği belirtildi.

Karadeniz bölgesindeki işbirliğinden duydukları memnuniyeti ifade eden liderler, Rusya’nın inisiyatifi ile geliştirilen ‘Pan-Avrupa Güvenlik Anlaşması’ dahil olmak üzere tüm Avrupa’nın güvenliği ile ilgili konuları ele aldı.

Medvedev Mayıs’da Türkiye’ye gidecek

 


Türk tarafının talebi ile gerçekleşen görüşmede, Rusya-Türkiye ilişkilerinin Mayıs ayında gerçekleşecek Rusya Devlet Başkanı Medvedev’in Türkiye ziyaretinde ele alınması kararlaştırıldı.


Cumhurbaşkanı Gül Şubat 2009’da Rusya lideri Medvedev’in daveti üzerine Moskova’ya ilk kez devlet ziyaretinde bulunmuş ve iki ülke ilişkilerinin yol haritası olacak ‘Ortak Deklarasyon’ imzalamıştı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Ağustos 2009’da gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinde 20’den fazla anlaşma imzalanırken, Ocak 2010’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Moskova ziyaretinde işbirliği ve ortaklığın derinleştirilmesi yönünde fikir birliğine varılmıştı.

Beş yıl sonrasına 100 milyar dolar toplam ticaret hedefi belirleyen iki ülke, vizelerin kaldırılması  ve ‘Stratejik Ortaklık’ yönünde işbirliğinin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Rusya ve Türkiye’nin Kıbrıs ve Kosova dışında dış politika yaklaşımları örtüşüyor.

 

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan