Rusya'da muhalefet zamları protesto etti, iktidar partisi de destek verdi

0

Rusya'nın kuzey bölgesinde yer alan Arhangelsk şehrinde muhalefet partileri konut giderlerine yapılan yüzde 50'den fazla zammı protesto etmek için sokağa çıktı. Kaliningrad şehrinde ilki gerçekleştirilen tüm muhalefet partililerin birlikte organize ettikleri gösterilerin benzeri Rusya'nın kuzey şehrinde tekrarlandı. Ancak bu kez ilginç bir katılım daha gerçekleşti. Yerel yönetimin konut giderlerine yaptığı zammı doğru bulmayan iktidar partisi Birleşik Rusya temsilcileri de gösterilere destek verdi.

Yerel yönetimin enerji, ısınma, su, elektrik ve diğer giderlere yüzde 40-56 arasında zam yapması  halkı sokağa çıkardı. Yerel yönetim zammın tam anlaşılamadığını, normalde yüzde 16'yı geçmeyen bir zam yapıldığını savunuyor. Rusya'nın ana muhalefet partisi Komunistler katılımın 4 bin civarında olduğunu kaydederken, diğer gruplar 2 bin civarında olduğunu belirtiyor.

Ekonomik krizden etkilenen Rusya'da artan işsizlik ve giderlerin kısılması yönünde alınan tedbirler toplumda sıkıntılara neden oluyor. Özellikle konut giderlerine bazı  bölgelerde yüzde 100'lere varan zamlar sert eleştiri alıyor. Sağlık, gıda, ilaç ve ulaşım gibi temel giderlere yansımaya başlayan fiyat artışları dar gelirli vatandaşların bütçelerini zorluyor.

Arhangelsk şehrinde gerçekleşen protestoya Komunist Parti'nin yanısıra, Liberal Demokrat Parti, Yabloko, Dayanışma Hareketi ve diğer oluşumlar katıldı. Eksi 20 dereceyi aşan soğuğa rağmen protesto gösterisi bir saatten fazla sürdü.

Birleşik Rusya Partisi bölge temsilcileri de protesto gösterisinde yer aldı. Parti bölge temsilcisi Anatoli Kozhin Ria Novosti haber ajansına yaptığı değerlendirmede halkın haklı olduğunu belirterek, "Konut giderlerine yapılan zamlara biz de karşı çıkıyoruz. Bu taleplerin haklı olduğunu düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu. Protestocuların zamların bir an önce geri çekilmesini talep etti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan