Rutid'den Türk iş adamlarına vergi semineri-ÖZEL

8

Rusya Federasyonu ile Türkiye İş ve Dostluk Derneği (RUTİD) Rusya'da faaliyette bulunan üyelerini bilgilendirme seminerlerine devam ediyor. Bankacılık sektörü üzerine bir oturum gerçekleştiren dernek şimdi de Rusya'da vergi mevzuatının ele alındığı kahvaltıda iş adamlarını bir araya getirdi. Toplantıda Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Bütçe ve Vergi Komitesi Uzmanlar Kurulu Başkanı Mihail Orlov iş adamlarının sorularını cevapladı.

Ritz Carlton Otel'de düzenlenen kahvatlılı toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Atilla Kızılarslan vergi mevzuatının detaylı bir şekilde bilinmesinin önemine dikkat çekti. Kızılarslan, Rusya ile Türkiye arasında bavul ticareti ile başlayan ekonomik ilişkilerin bu günlere Rusya genelinde yerleşik bulunan 43 bin Türk vatandaşıyla köklü bir hal aldığını anlattı. Rusya'da küçük ve orta ölçekli Türk işyerleri sayısının 2 bini geçtiğini belirten Kızılarslan, “Artık bavulu elinde geri dönmeye hazır bir Türk toplumu değil, burada yerleşmiş, evlilikler yapmış, tüccarıyla esnafıyla bu ülkenin bir parçası haline gelmiş bir Türk toplumu görmekteyiz. Bu ülkede yerleşiksek ve bu ülkede katma değer oluşturuyorsak bunun avantajlarını ve yükümlülüklerini bilmemiz gerekmektedir.” dedi.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Mihail Orlov yaklaşık bir buçuk saat süren sunum çerçevesinde 'yabancı yatırım şirketlerine devletin yardım edip etmemesi', 'harcamaların vergilere dahil edilmesi', 'katma değer vergisinin iade süreci', 'şirketlerin tüzel ve özel kişilik adresleri', 'şirket registresi' ve 'zarar komisyonları' gibi konularda bilgi verdi.

RUTID_Vergi_047_ RUTID_Vergi_007_04 RUTID_Vergi_015_

"Vergi yükünü hafifletmek için çalışıyoruz"

Rusya vergi mevzuatında yasama organları tarafından hazırlanan kanunların yürütme organları tarafından farklı yorumlanabildiğini belirten Uzmanlar Kurulu Başkanı Orlov, işadamlarının bilinçli olmaları halinde bir çok sıkıntıyı atlatabileceklerini anlattı. Yürütme organlarının ara sıra agresif davrandıklarını belirten Orlov, bunu tasvip etmediklerini ve bu yüzden vergi denetimin işleyişi konusunda devlet tarafından kesin ve net çizgilerin çizildiğini belirtti.

Devletin ekonomik kriz nedeni ile iş adamları üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi için çalıştığını kaydeden uzman şu bilgileri verdi: “Hükümet ciddi girişimlerde bulunuyor, fakat henüz tüm yenilikler yürürlüğe girmedi. Mesala gelir vergisi yüzde 24'ten yüzde 20'ye düşürdü. Ticaret için hissedilir bir destek bu. Katma değer vergisinin üç ay ödeme ile gerçekleştirilebiliyor. Yani vergi mükellefi şirketler böylelikle devletten faizsiz krediye sahip olmuş oldu. Ve diğer küçük değişiklikler de yapıldı. Bu değişiklikler fazla önemli olmayabilir, ancak bu durum vergi hafifletme yönünde devlet nezdinde genel bir gidişatın olduğunu göstermekte.”

RUTID_Vergi_029_03 RUTID_Vergi_079_02 RUTID_Vergi_100_01

Cihan Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunan Goldaş Rusya Genel Müdürü Halil Mutlu da Rusya'da çalışan Türk işyeri sahiplerinin en çok vergi dairelerinin vergi mükellefleri üzerindeki oluşturduğu baskıdan dolayı sıkıntı çektiğini belirtti. Vergi konusunda aktarılan bilgiler sayesinde Rusya'da işyeri sahibi olan Türk vatandaşlara özgüvenin kazandırıldığını ifade eden Halil Mutlu, “Vergi mükellefi olarak bizlerin ve devletin bir takım çalışmalarda yaptıkları hataları, mevzuata uygun olmayan yanlışlıkları uzman kişiden duymak faydalı oldu. Dolayısıyla bu toplantıda vergi denetim sisteminin eksik yönlerini öğrenmiş olduk hem de geleceğe yönelik yapılan çalışmaları dinledik. Bu çerçevede sağlıklı bilgi aldığımızı düşünüyorum.” diye konuştu.

Rusya'da diğer ülkelere nazaran vergi mevzuatı çok kötü olmadığını, hatta daha avantajlı  olduğunu aktaran Mutlu, ancak istenmeyerek de olsa oluşturulan denetimlerin ortadan kalkması bu ülkede çalışan firmalara resmi çalışmaya teşvik edebileceğini belirtti.

Vergi mevzuatının bir toplantıya sığamayacak kadar önemli ve uzun konu olduğunu kaydeden Mutlu, “Vergi konusunda bu tolpantı ilk oldu. Genel çerçeve çizilmiş oldu. Bu tarz programları, seminerleri, toplantıları rutin hale getirilmesi gerekiyor. Tüm ihtiyaç duyduğumuz konular bu tür uzmanların katılımı ile sık sık düzenlenmesi işadamlarımız için çok faydalı olacağını inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan