Medvedev: Kafkaslarda sorun sosyo-ekonomik durum iyileştirilerek çözülebilir

6

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev istikrarsız ortamın devam ettiği Kafkaslar'da Kabardina-Balkar Cumhuriyeti'nin başkenti Nalçik'e bir ziyaret gerçekleştirdi. Burada bölgeye yeni atanan vali Aleksander Hloponin, Kabardina-Balkar Cumhurbaşkanı Boris Yevzeyev, Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksander Bortnikov ve diğer bölge yetkilileri bir araya gelen Rusya lideri, bölgede sorunların çözülmesi için sosyo-ekonomik kalkınma programlarına öncelik verilmesini istedi.

Bölgede bir okulu ziyaret eden Rusya liderinden öğretmenler maaşlarına zam istedi. Yevzeyev de Medvedev'e bölgede görev yapan askeri birliklerin gıda ihtiyaçlarını  cumhuriyetin dışından karşıladıkları yönünde sitemlerini iletti. Medvedev bunun yanlış bir uygulama olduğunu, konuyu araştıracağını ve gerekli düzenlemeleri yapacaklarını söyledi.

Medvedev bölgeye yeni okulların kurulmasını istedi

Kırsal kesimlere kadar yeni okullarla bölgenin imar edilmesini isteyen Rusya lideri, "Burada bizim yeni okullara ihtiyacımız var. Okullar bir yerleşim bölgesinde yok olmaya başlamışsa, o bölge ölüyor demektir." uyarısında bulundu.

Kabardina-Balkar Cumhuriyeti'ni ilk kez ziyaret ettiğini kaydeden Medvedev, "Kuzey Kafkas'larda büyük bir potansiyel var. Ancak mevcut büyük problemleri aşamadık. Sosyo-ekonomik durum çok kötü. Kuzey Kafkasya Bölge Valiliği'nin oluşturulmasının temel gerekçesi bu." ifadelerini kullandı.

"Militan gruplar kanser gibi yayılıyor"

Bölgede yolsuzluk ve rüşvet gibi bir kısım hastalıkların da kökleştiğine dikkat çeken Rusya lideri şu şekilde konuştu: "Bölgenin sorunu az gelişmişlik. Militan gruplar kanser gibi yayılıyor. Rüşvet de halkın refah seviyesinin artmasına engel oluyor. Tüm bunların üstesinden gelebilmek için bölgenin sosyo-ekonomik durumunun iyileştirilmesi gerekiyor. Anahtar çözüm bu."

Faruk Akkan, Moskova, Cihan