Rusya uçan daire üretecek

3

Rusya'nın Ulyanovsk bölgesi yerel hükümeti 'uçan daire'lerin üretimini gerçekleştirecek beş yıllık projeyi onayladı. Uçan daireler helikopter ve zeplin melezinden oluşacak.

Dünya'da 'aerostatik termobalast aracı' olarak bilinen 'uçan daire'lerin üretim firması LocomoSky kısaca 'Locomoskayner' ismini verdi. Locomoskayner MAKS-2009 havacılık sergisine ilk defa tanıtılmıştı.

MAKS-2009 sergisinde tanıtılan prototip 'uçan daire' 7 metrelik çapında ve 20 kilo taşıması kapasitesine sahip. Ancak şirketin asıl amacı 600 bin ton yük ve binlerce yolcu kapasitesi olan uçan daireleri üretmek.

Locomoskayner zepline benzerliğinin yanında bir çok geliştirilmiş yanları var. Dikey inişler yapabilen ve düz çizgide 100 km/s yakın hızla hareket edebilen Locomoskayner kendi etrafında dönebilecek ve iniş için özel bir zemine ihtiyaç duymayacak.

Aerodinamik yapısından ötürü  normal uçaklara göre daha az yakıt kullanacak olan Locomoskayner, özellikle uzak ve araçların ulaşılmadığı bölgelere yük taşıması açısından çok kullanışlı olması bekleniyor.

Yerel hükümetin hesaplarına göre projenin 90 milyar dolardan fazla yatırım çekebilecek. Ayrıca bölgede 800 kişiye iş imkanı ve bütçeye vergi gelirleri sağlanacak. LocomoSky şimdiden bölgenin sanayi merkezinde tesislerini kurmaya başladı.

ucan_daire_locomosky01 ucan_daire_locomosky03 

Bilindiği gibi 1937'den bu yana üretimi durdurulan zeplinler dikey iniş yapamıyordu. Zeplin'in iniş  yapabilmesi için dışarıdan müdahale gerekiyor, ya da inşa edilen özel kulelere iniş yapabiliyordu. Ani rüzgarlar bile zeplinleri etkileyebiliyordu. Ayrıca zeplin yakıt olarak hidrojen gibi tehlikeli madde kullanıyordu, Locomoskayner ise bunun yerine Gelium maddesini kullanacak.

Uçan dairelerin üretimi Sovyetler Birliği döneminde 1980 yıllarında hız kazanmıştı, saatte 250 kilometre hıza kadar ulaşılması, zor bölgelerde 200 bin ton kapasiteli yüklerin taşınabilmesi için projeler hazırlanmıştı. Ancak Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte proje tamamen unutulmuştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan