Tiflis: Rus-Gürcü kapısından Ermenistan’a bir mermi bile gidemez

8

Tiflis, Azerbaycan’ın endişeleri üzerine yeni açılan Rus-Gürcü sınır kapısından Ermenistan’a hiçbir askeri malzeme geçmeyeceği garantisini verdi. Azerbaycan, Rusya’nın Ermenistan’a Gürcistan üzerinden askeri malzeme taşıyacağı olasılığını endişeyle karşılıyor.

Gürcü Dışişleri Bakanı  Grigol Vaşadze, yeni açılan Yukarı Lars sınır kapısından Ermenistan’a yönelik hiçbir askeri mazleme taşınmayacağını kaydetti. Vaşadze, ”Azeri meslektaşımın kaygısını anlıyorum. Fakat kendi sorumluluğumla şunun altını çizerek belirtiyorum: Yukarı Lars kapısından bir mermi bile geçemez.” dedi.

Azeri Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov daha önce yaptığı açıklamada, Rusya’nın Gürcistan toprakları üzerinden Ermenistan’a askeri malzeme sevketmesi durumunda olaya karşı çıkacarak tepki verecekleri hususunda uyarıda bulunmuştu.

Ermenistan Stratejik ve Ulusal Araştırma Merkezi Başkanı Giragosyan, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada Ankara ve Moskova arasında "gizli bir anlaşmanın" imzalandığını iddia etmişti. Giragosyan, Erivan'da düzenlenen "Ermeni-Türk İlişkileri" konulu bir seminerde yaptığı konuşmada, "Bu anlaşma ile Rusya'ya Ermenistan'daki askeri üssüne silah götürmek üzere Türk hava sahasını kullanma izni verildi." diye konuşmuştu. Türk basınında geniş yer alan iddiaları ise Türkiye Dışişleri Bakanlığı kesin bir dille yalanlamıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan