Gazprom'un İtalyan ortağı Güney Akım'ı, Nabucco ile birleştirmeyi önerdi

4

Güney Akım doğal gaz boruhattı  projesinin ortağı İtalyan Eni SpA şirketi, projenin rakib proje Nabucco ile birleştirmeyi önerdi. Eni SpA şirketine göre bu stratejik adım giderlerin azalmasına ve gelirlerin artmasını sağlayacak.

Vedomosti gazetesinin haberine göre, Eni şirketinin CEO'su Paolo Scaroni'nin Cambridge Enerji Araştırmaları Birliği konferansında yaptığı açıklamada, tüm ortakların projelerin birleşmesine olumlu bakması halinde yatırım giderlerinin azalacağını, ve gelirlerin artacağını kaydetti.

Hem Güney Akım hem Nabucco projeleri doğal gazın Güney ve Merkez Avrupa'ya ulaştırmaya amaçlıyor.  Güney Akım projesi Merkez Avrupa'ya Karadeniz'in altından döşenecek boru hatı ile 63 milyar metreküp doğal gazın pompalanması için tasarlandı. Nabucco ise 31 milyar metreküp doğal gazın Hazar havzasından Türkiye aracılığıyla Avrupa pazarlarına ulaştırılmasını öngörüyor.

Rusya'da bulunan bazı uzmanlar bu tür birleşmenin mümkün olmayacağını savunuyor. Gerekçe olarak ise uzmanlar Nabucco projesinin Avrupa'yı Rusya doğalgazından bağımsızlık kazandırmak için amaçlanarak ortaya çıktığını hatırlatıyor.

Vedomosti'ye açıklamalarda bulunan Risk Değerlendirme Grubu müdürü Dosim Satpayev, Rusya'nın bu tür birleşmeye olumlu bakmayacağını belirterek, “Nabucco sadece Avrupa Birliği tarafından desteklenmiyor, bu proje ayrıca ABD tarafından da yoğun desteğe sahip.” diye konuştu.

Rusya'nın önde gelen Kommersant gazetesinin doğalgaz ilişkileri uzmanı Natalya Gribova, Cihan Haber Ajansına yaptığı açıklamada ise Moskova açısından Mavi Akım-2 yerine Nabucco'ya katılmanın daha avantajlı olacağını söylemişti.

Mavi Akım-1'in inşa sürecinde ikincisinin de planlandığını, Moskova'nın Türkiye üzerinden Avrupa'ya alternatif hatlar geliştirmek istediğine dikkat çeken Rus uzman, "İlk planlanan Mavi Akım-2 hattı ile şimdiki Güney Akım hattının güzergahı örtüşüyor. Yani hedef Rusya'nın Orta Asya enerji kaynakları üzerindeki tekelini kaybetmeme çabası. Türkiye o sıralarda transit ülke olma teklifini kabul etmedi. Dolayısı ile Mavi Akım-1 de yarı dolu bir duruma düştü. İsrail'in 1-3,5 milyar metreküp doğalgaz alması bekleniyor. Kıbrıs bundan daha fazla bir rakam istemeyecek. Bu durumda ikinci hat gereksiz bir yatırım olacak. En az 7-8 milyar dolar gerekecek. Türkiye'nin ve diğer ülkelerin ihtiyaçlarını Nabucco üzerinden karşılaması, Moskova açısından daha cazip olur." yorumunda bulunmuştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan