Medvedev'in Türkiye ziyareti netleşti, gündem enerji

2

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in Türkiye ziyareti ile ilgili tarih kesinleşti. Kremlin kaynaklarından Cihan Haber Ajansı'na yapılan açıklamada Medvedev'in Türkiye ziyaretinin 11-13 Mayıs tarihlerinde gerçekleşeceği kaydedildi. Gündemde Mersin Akkuyu nükleer santral inşaatı, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı, Güney Akım ve Mavi Akım-2 gibi enerji işbirliklerinin yanısıra, ikili ekonomik ilişkilerde belirlenen 100 milyar dolarlık ticaret hacmi ve iki ülke arasında vizelerin kaldırılması ile ilgili konular var.

Medvedev'in Türkiye ziyareti öncesi Ankara ve Moskova arasında heyetler yoğun çalışmalarda bulunuyor. Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin ikili anlaşmaların sonuçlanabilmesi için iki kez Türkiye'ye giderken, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ziyaretle ilgili detayları görüşmek üzere Moskova'da temaslarda bulundu. Sinirlioğlu'nun Moskova'dan Yukarı Karabağ sorununda ilerleme sağlanması konusunda destek istediği kaydediliyor. Ankara, Rusya'nın Kafkaslar'da barışın sağlanması konusunda samimi olduğunu düşünüyor ve Türkiye-Ermenistan arasında devam eden normalleşme sürecine de katkı sağlamasını bekliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı  Müsteşarı Metin Kilci başkanlığındaki Türk heyeti de dün gerçekleşen Moskova temaslarında Mersin Akkuyu nükleer santrali ile ilgili Türkiye'nin taslak anlaşma metnini Rus tarafına iletti. Türk firmalarının ortaklık oranları, elektrik satış fiyatları, hammadde alımı ve inşaatın tamamlanma süreci ile ilgili detayların görüşüldüğü kaydediliyor. Taraflar, Medvedev'in Türkiye ziyaretinde nükleer anlaşmaya son noktanın konmasını hedefliyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün  şubat 2009'da Moskova'ya ilk kez devlet ziyareti gerçekleştirmesi ve 'Ortak Deklarasyon' imzalanmasının ardından ikili ilişkiler ivme kazandı. Türkiye'nin Gürcistan savaşında tarafsız tutumu, Güney Akım'a izin verilmesi ve diğer gelişmeler Moskova'da Türkiye algılamasında değişimlere neden oldu. Kremlin artık Ankara'yı dış politikada iş birliği yapılabilecek partner bir ülke olarak görüyor. Nitekim Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ocak 2010'da gerçekleşen Moskova temaslarında da ilişkilerin boyutu 'stratejik ortaklık' olarak tanımlandı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan