Nükleer santrali Mersin'e Ruslar, Sinop'a Güney Koreliler yapacak

1

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ocak ayında gerçekleşen Moskova ziyaretinde Rusya ile imzalanan nükleer anlaşmanın teknik detayları ile ilgili görüşmeler devam ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci başkanlığındaki Türk heyeti, nükleer santral yapımı konusunda Rus heyetiyle Moskova'da bir araya geldi.

Görüşmelerde Türkiye’nin öngördüğü  Hükümetlerarası Anlaşmaya ilişkin taslağın Rusya tarafına iletildiği kaydediliyor. Taslak anlaşmanın içeriği ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken; Türk firmalarının ortaklık oranları, elektrik satış fiyatları, hammadde alımı ve inşaatın tamamlanma süreci ile ilgili detayların görüşüldüğü kaydediliyor.

Diğer taraftandan Sinop’a nükleer reaktör yapımı konusunda Türkiye ile Güney Kore arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Teknik çalışmalar olumlu sonuçlanırsa Rusya ile olduğu gibi hükümetlerarası anlaşma yapılacak. 20 santrali bulunan Güney Kore'nin en büyük şirketlerinden KEPCO, geçen ay da Birleşik Arap Emirlikleri'nde 20 milyar dolar değerinde 4 reaktörden oluşacak nükleer ihalesini kazanmıştı. 

Enerji Bakanı Taner Yıldız, ön görüşmeler itibarıyla Mersin'de Ruslar, Sinop'ta Güney Koreliler'in nükleer santrali yapacağının söylenebileceğini ifade ederek, "Sinop'a başka ülkelerden teklif gelmesi halinde bunu da değerlendiririz." dedi. Yıldız, G.Koreli KEPCO ile nükleer santral yapımına ilişkin anlaşmayı 3-4 ay içinde belirli olgunluğa getirmeyi planladıklarını söyledi.

Güney Kore'nin nükleer güç santralleri yapımıyla alakalı 40 yıllık deneyime sahip olduğuna dikkat çeken Yıldız, 20'si işletme, 8'i inşaat halinde bulunan ve 2020'ye kadar toplam 40 nükleer güç santraline ulaşmak isteyen Güney Kore'nin enerji ihtiyacının yüzde 55-57'sini nükleerden elde edeceğini kaydetti. Yıldız, "Bizim 2020 yılına kadar en az yüzde 10'lar seviyesinde bir nükleer güç santralini yakalamış olmamız lazım." diye konuştu. Türkiye'de en az 8-10 bin megavatlık bir nükleer güç santralinin oluşmasını istediklerini aktaran Yıldız, KEPCO'nun Türkiye'den bir ortağı olacağını bildirdi.

Güney Kore Bilgi Ekonomisi Bakan Yardımcısı Young Hak Kim de, Kore'nin ve Kore'de elektrik üreten kamu şirketi KEPCO firmasının son 30 senede nükleer santraller konusunda uzmanlaştığını ifade ederek, ''Bu törenden sonra Türkiye'de nükleer enerji santrali sisteminin tamamlanması için tüm gücümüzle çalışacağımıza söz veriyorum.'' şeklinde konuştu. Kim, şu ana kadar Türkiye'de bir ortakları olmadığını dile getirdi. Konuşmaların ardından Türkiye Elektrik Üretim AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Bütün ile Güney Kore'nin elektrik üreten kamu şirketi KEPCO'nun Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jun Yeon Byun arasında Sinop'ta nükleer santral kurulmasına ilişkin protokol imzalandı.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı