Rus bilim adamından pasifikte yeni deprem uyarısı

2

Rus bilim adamları Pasifik Okyanusu'nu çevreleyen bölgede deprem ve tsunami tehlikesinin önümüzdeki yıllarda devam edeceği uyarısında bulundu.

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan Habarovski bölgesi Jeofizik ve Tektonik Enstitüsü bilim adamı Vladimir Bormotov, Pasifik sismik bölgesine Rusya'nın Kamçatka ve Çukotka bölgelerinin de dahil olduğunu söyledi. ABD'nin Alaska bölgesi ve Güney Amerika'nın sahil şeridi de deprem tehdidi altında bulunuyor.

Bormatov açıklamasında, "Pasifik kuşağında sismik hareketlenmeler artmaya devam edecek. Bunun anlamı, dünya yeni bir tektonik aktif  sürece giriyor. Bu uzun bir süreç.  Yıllar alacağını düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Hint Okyanusu'nda 2004 yılında gerçekleşen 9,3 büyüklüğündeki depremle sürecin başladığına dikkat çeken uzman, bunun sismografi biliminin ölçebildiği en büyük ikinci seviye olduğunu belirtti. Deprem sonrası 14 ülkede 200 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Şili'de meydana gelen depremin de mevcut teoriyi güçlendirdiğini ifade eden Rus uzman, 27 Şubat'ta 8,8 şiddetindeki depremde 497 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı. Deprem sonrası oluşan tsunami nedeni ile Şili'de 1,5 milyon kişi evsiz kalmıştı. Perşembe günü de Şili'de 7,2 şiddetinde ikinci bir deprem gerçekleşti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan