Rusya Gümrüğü gizli banka hesaplarına ulaşmak istiyor

1

Rusya Federal Gümrük Servisi(FTS) hazırladığı yeni kanun teklifi ile bankaların ticari gizlilik anlayışı ile korunan verilere ulaşmak istiyor. Ancak rüşvet ve yolsuzlukla sıkça gündeme gelen gümrüklerde yeni yasa ile edinilen bilgilerin kişisel çıkar amaçlı kullanılmasından endişe ediliyor.

FTS tarafından hazırlanan teklife göre Rusya bankaları Gümrük Servisi'nin istemesi durumunda müşterileri ile ilgili banka bilgilerini servise vermesi gerekecek. Projeye göre gümrük kontrollerinin yürütülmesi için, kurumların hesaplarından para varlıkların hareketi ile igli bilgiler gümrük memurların erişimine açık olmalı.

Yasanın Mart ayında yolsuzluğa eğilimi olup olmadığına yönelik yapılacak incelemelerin ardından 1 Temmuz tarihinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Banka gizliliği müşterileri ile ilgili bazı verileri koruyor. Bu veriler arasında banka hesapları, gerçekleştirilen işlemler ve kişisel bilgiler de var. Bankalar bu verileri açıklaması durumunda itibar ve mali kayıp yaşamalarından endişe ediyor.

Uzmanlar da bu tür verilerin sadece bazı kurumların mahkeme kararını sundukları halde alabilmeleri gerektiğini savunarak zaten bazı devlet kurumlarının bu verilere ihtiyaç duymaları halinde ulaşabildiklerini belirtiyor. Mahkemeler, Sayıştay, Gelir ve Gümrük Servisleri, Sosyal Sigorta'ların emeklilik fonları, icra memurları gerekli hukuki prosüdürleri yerine getirerek be verilere ulaşabiliyor. Ancak bazı uzmanlara göre ise sunulan bu verilerin bir kısmı bankalar tarafından bir şekilde gizlilik gerkeçesiyle saklanabiliyor.

FTS'nin uygulamasını özellikle elde edeceği verileri saklama konusunda endişe duyduğunu dile getiren '2K Audit' Ticari Danışmanlık şirketi uzmanı Petr Klyuyev, “Kanun tasarısının ana problemi şu: bu gizlilik ortadan kalktığı anda, FTS'nin elktronik ortamda oluşturduğu güvenli sisteme rağmen, bankanın gizli verileri, ticari sır bilgileri, müşterilerin şahsi bilgileri sadece FTS görevlilerine değil, hacker ve dolandırıcıların eline de geçme ihtimali yüksek. Bunların olmayacağına dair kimse garanti veremez” dedi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan