Putin'in partisi geriledi, muhalefet atakta

0

Rusya'da dün gerçekleşen kısmi yerel seçimleri Rusya Başbakanı Vladimir Putin'ın partisi Birleşik Rusya önde götürüyor. Sandıkların yarıdan fazlasından çıkan sonuçlara göre iktidar partisi kısmen kan kaybederken, muhalefetin atağa geçtiği görülüyor. Artan işsizlik, konut giderlerine yapılan zam ve ekonomik kriz sürecinde gerçekleşen seçimler, iktidar partisi Birleşik Rusya için güvenoyu testi olarak görülüyor.

Rusya'nın uzak doğusunda bulunan Habarovski, Kurgan, Altay Cumhuriyeti, Yamalo-Nenets Otonom Bölge, Sverdlovsk bölgesi ile Rusya'nın merkezinde bulunan Riazan ve Kaluga bölgeleri yerel parlamentolarını yenilerken, Krasnodar, Irkutsk, Omsk, Rostov-Don ve Ulyanovsk şehirleri de belediye başkanlarını seçiyor. 83 bölgeden 76'sında yerel parlamentolar ve belediye başkanlıkları için yapılan seçimlere katılımın da yüksek olduğu belirtiliyor.

Habarovski'de sandıkların yüzde 98,74'ü sayılırken, Birleşik Rusya yüzde 47,93 oy aldı. Komunist Parti yüzde 18,97, Liberal Demokrat Parti yüzde 13,62 ve Adaletli Rusya da yüzde 15,42'i destek buldu. Sandıkların yüzde 82'sinin sayıldığı Sverdlovsk bölgesinde ise Birleşik Rusya oyların yüzde 39,46'sını, Komunist Parti yüzde 22'sini, Liberal Demokrat Parti yüzde 16,9'sını ve Adaletli Rusya da yüzde 19,2'sini aldı. Diğer bölgeler de de benzer sonuçların ortaya çıktığı görülürken, hükümet karşıtı gösterilerin yoğunlukta olduğu İrkutsk belediye başkanlığını Birleşik Rusya'nın kaybetmesi bekleniyor.

RIA-598164-RusyaSecim1 RIA-598164-RusyaSecim2

Seçimlere iktidar partisinin yanısıra Komunist Parti, Liberal Demokrat Parti ve Adaletli Rusya Partisi de katılıyor. Yüzde 7 bölge barajının olduğu yerel seçimlerde bazı bölgelerde Rusya Vatanseverleri ve diğer muhalif partiler de yer alıyor.

Geçen yıl 11 Kasım'da gerçekleşen kısmi yerel seçimlerde iktidar partisinin yerel parlamentolarda yüzde 70'lere varan çoğunluk elde etmesi ve belediye başkanlıklarının tamamını kazanması muhalefetin sert eleştirisine neden olmuştu. Parlamentoyu terk ederek protesto gösterisinde bulunan muhalefet partilerini Kremlin ikna etmişti. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ülkenin daha adil bir seçim yapılanmasına ihtiyacı olduğunu söylemişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan