Rusya'da ürküten rakam; Afganistan'dan gelen uyuşturucuya yıllık 17 milyar dolar ödeniyor

0

Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Genadi Onişenko Rusya'da zararlı alışkanlıklarla ile ilgili önemli veriler açıklamaya devam ediyor. Gece geç saatlerde alkol satışlarının yasaklanmasını isteyen Onişenko, uyuşturucu kullanım oranlarının da Rus halkının sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Rusya'ya giren uyuşturucunun kaynağının Afganistan olduğunu açıklayan Onişenko'ya göre, uyuşturucu alımı için yıllık 17 milyar dolar ödeme yapılıyor.

Tüm dünyanın ürettiği uyuşturucunun yüzde 90'ının Afganistan'da yetiştirildiğini ve buradan tüm dünyaya pazarlandığını kaydeden Onişenko, "Beş yıl  öncesine göre bu rakam çok artmış durumda. Afyon üretiminin merkezi Afganistan. Bölgede yaşayan Taliban'ın en önemli gelir kaynağı da uyuşturucu trafiği. Afganistan'dan yola çıkan uyuşturucu Kafkaslar'dan Rusya'ya giriyor." dedi.

Afganistan'dan her yıl 35 ton uyuşturucunun Rusya'ya geldiğini kaydeden Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı, bunun için de toplam 17 milyar dolar ödeme yapıldığını kaydetti.

Rusya Federal Uyuşturucu Kontrol Merkezi'nin verilerine göre Rusya'da kayıtlı uyuşturucu bağımlısı  sayısı 550 bini geçmiş durumda. Resmi olmayan rakamın 2,5 milyonu aştığı öngörülüyor. Bu da 142 milyon nüfusun bulunduğu Rusya'nın yüzde 2'lik bir kısmını oluşturuyor. Yine merkezin verilerine göre her yıl 75 bin kişi ilk kez uyuşturucuyu deniyor. Her yıl da 30 binden fazla bağımlı hayatını kaybediyor.

Rusya Sağlık Bakanlığı uyuşturucu ile mücadele bölümü uzmanı Yevgeni Briun Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada, hayatının belli bir döneminde uyuşturucu alan, ancak bağımlı olmayan 3 milyon kişi olduğunu belirtti. En korkunç olanı ise üniversite öğrencileri ile ilgili. Okullarda okuyan öğrencilerin yüzde 30'u bir kısım uyuşturucu ilaç, eroin ve diğer bağımlıları denemiş durumda.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan