Medvedev’den valilere fırça: Bilgisayarlarınız nerede?

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev vali ve bürokratlardan bilgisayar öğrenmelerini ve internetle halkla iletişim kurmalarını istedi. Valilerle video konferans düzenleyen Medvedev, Nijegorod Valisi Valeri Şantsev arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Şaka yapmak isteyen valinin sözünü yarıda kesen Medvedev, bilgisayar ve internetle ilgili olmayan valiyi fırçaladı.

Medvedev validen bölgedeki genel durumu sorunca Şantsev, Nijegorod bölgesinde devlet hizmetleri veren bir portalın hizmet verdiğini söyledi. Vali, “Vatandaşlar evlerinde de yerel makamların istediği belgelerin toplanmasına ilişkin bilgileri öğrenme fırsatına sahip. Biz interaktif hizmetin sunulabilmesine doğru da adım atıyoruz. Yakın zamanda elektronik ortamda nikah dilekçesi de yazılabilecek” dedi.

Medvedev'in, “Siz kendiniz bu sistemden yararlanıyor musunuz?” sorusuna Vali, “Ben kamu hizmetleriyle ilgili indirim ve sübvansiyon bilgi isteminde bulunmuyorum” diye şaka yapmaya kalkınca Medvedev, “Ben kesinlikle ciddi şekilde soru soruyorum. Size tüm bu bilgileri kağıt şeklinde mi veriyorlar, yoksa portalda sorunlarla ilgili neler yazdıklarına bakabiliyor musunuz?” dedi.

Soruya yanıt vermekten kaçınmaya çalışan vali, “Bizim portalda “sıcak hat” sistemi de çalışıyor. Örneğin yolsuzlukla ilgili başvuru yapılabiliyor.” dedi. Medvedev ise, “Altınızdaki insanların süzgecinden geçen kağıtları değil, o eleştirileri talepleri bizzat kendiniz okuyunuz" emrini verdi.

Tüm valilere internet kullanmaları konusunda uyarıda bulunan Medvedev, “Teknolojiyi rahat bir şekilde kullanmanız lazım. Kim yapabiliyorsa o günümüzün yöneticisi sayılıyor. Kim yapamıyorsa bu durumda kusura bakmayınız o şahıs yetersiz. Eğer ben bakıyorsam bu durumda herkesin bakması lazım” dedi.

RIA-599496-MedvedvevVideoKonferans1 RIA-599496-MedvedvevVideoKonferans2

Medvedev toplantıda önünde diz üstü bilgisayarı bulunmayan İrkutsk Valisi Dmitri Mezentsev’in raporunu dinlemeyi reddetti. Medvedev'in valinin önüne danışmanların kağıt koymasından da rahatsız olduğu gözden kaçmadı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan