Kremlin üç bakanlığın çalışmasından memnun değil; savunma, enerji ve bölgeler

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in Enerji, Bölgeler ve Savunma bakanlıklarının çalışmasından memnun olmadığı belirtildi. Kremlin’in talimatlarını Başsavcılık, Adalet, Ulaştırma ve Dışişleri bakanlıkları en iyi şekilde yerine getiriyor. Medvedev talimatları yerine getirmeyen yetkililerin işlerini bırakmasını istedi. Kremlin verilerine göre 2009 yılında bakanlık ve diğer kurumlara yerine getirilmesi için 1753 talimat verildi. Kremlin'e göre yerine getirilen 1084 talimatın sonuçları da memnuniyet verici değil.

Rusya Devlet Başkanı danışmanı  ve Yönetim Kontrol Dairesi Başkanı Konstantin Çuyçenko, yönetim disipliniyle ilgili yaptığı toplantıda Medvedev’in bazı bakanlık çalışmalarından memnun olmadığını ifade etti. Kremlin yetkilisi, “Belirli olumlu çalışma sonuçlarına rağmen verilen talimatların uygulama kalitesi yeterli düzeyde değil.

Disiplin durumuyla ilgili analizler, koordinasyon boşluğunu ve çalışmaların hazırlanmasındaki yetersizliği kanıtlıyor. Bu da Devlet Başkanı tarafından verilen kararların kuşkusuz sürüncemede kalmasına yol açıyor. Özellikle bu orıblemler Enerji, Savunma ve Bölgeler bakanlıklarına ait.” dedi.

Medvedev’in danışmanı Çuyçenko’ya göre, Başkan’ın talimatlarını en iyi şekilde yerine getiren kurumlar Adalet, Ulaştırma ve Dışişleri bakanlıkları.

Medvedev: Talimatımı  yerine getirmeyen memur işi bıraksın

Medvedev de yaptığı toplantıda devlet memurlarını uyararak, “Verdiğim talimatları yerine getirmeyen memurlar işi bıraksın.” diye konuştu. Danışmanı Çuyçenko’dan verilen talimatların süre diliminin değiştirilmesi gerekçesinin araştırılmasını isteyen Başkan, “Talimatın uygulanması için sürenin altı aylık bir dilimle değiştirilmesi hususunda başvuruyorlar. Nedir bu? Yanıt sadece şu: Devlet Başkanı talimatının yerine getirilmemesi. Bu süre değişikliği şu veya bu memurların talimatı uygulamamasından kaynaklanıyorsa, bu durumda değişikle ilgili bana açıklama yapınız. Ayrıca görev ve makamına bağlı olmaksızın belirli sorumlu kişilerin işine son verilmesi dahil, önlem alınmasını istiyorum” dedi. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan