Rus uzman: ABD’nin (sözde) soykırımı tanıması Rusya’nın yararına

1

Rus siyasi uzman Aleksandr Sotniçenko, Washington’ın sözde Ermeni “soykırımı” tanımasının Rusya’nın çok işine yarayacağını iddia ederek, “Bu Amerika-Türk ilişkilerinin kopmasına yol açacaktır.” dedi.

Rus basınına konuşan St.Petersburg Ortadoğu Merkezi siyasi uzmanı Sotniçenko, sözde soykırım konusunun çok eski bir gündem olduğunu belirtti. Rus uzman, “ABD iki “ateşin” arasında kalmış bulunuyor: Bir yandan Amerika’daki güçlü Ermeni lobisi, diğer taraftan da Türkiye ile müttefik ilişkileri. Her ABD Başkanı, Ermeni lobisine “soykırımı” tanıyacağı yönünde vaatlerde bulunuyor, ama hiçbiri şimdiye kadar bunu yapmayı başaramadı.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin Washington’ın çıkarlarına ters hareket ettiği sırada ABD’nin soykırım iddialarını gündeme taşıdığına dikkat çeken uzmani “ABD Dış İlişkiler Komitesi’nin günümüzdeki kararı, son yıllarda daha bağımsız politikalar üreten Türkiye’ye karşı bir yanıt niteliğinde.” diye konuştu. Rus uzman, ABD’nin sözde soykırımı tanımasının Moskova’nın işine çok yarayacağını da ifade etti.

Sotniçenko, “Çünkü bu ABD-Türk ilişkilerinin kopmasına yol açacaktır. Türk yönetimi de Amerikan karşıtı adımlar atabilir. Türkiye’nin de Amerika’ya yönenlik baskı araçları var: Türkiye NATO üyesi, Türk ordusu Afganistan operasyonuna katılıyor ve Türkiye’de Amerikan askeri üssü var. Türkiye Washington’la arası iyi olmayan İran, Suriye ve diğer ortadoğu ülkeleriyle komşu bir devlet. Dolayısıyla Türkiye, ABD için çok önemli stratejik bir ortak. Komitenin kararı herşeyin bittiği anlamına gelmiyor. Bu Ankara’ya yapılan baskıdan öte bir şey değil” tespitinde bulundu. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan