Rusya Patriği Kirill: Tanrı Ermenistan halkını ve toprağını korusun

1

Rusya Patriği Kirill bir dizi temaslarda bulunmak üzere Ermenistan’ın başkenti Erivan’a gitti. ‘Sözde soykırım’ anıtını ziyaret eden ve çelenk koyan Kirill, 1915 olaylarında hayatını kaybedenlere taziyede bulundu.

‘Sözde soykırım müzesi’ ni ziyaret eden Kirill, ziyaretçi defterine ilginç bir not düştü: “Masum kurbanların sonsuz hatırasına. Tanrı Ermeni halkını ve toprağını korusun.”

Kirill’in sözde soykırım anıtı ziyaretine Ermenistan Katolik Kilisesi dini lideri 2. Karakin de eşlik etti. Patrik Kirill ve beraberindeki heyet Erivan’ın Kanaker bölgesinde bulunan Rusya Ortodoks kilisesinde temaslarda bulundu.

Sovyetler Birliği dağılmadan önce 1985’de müze tahsisi ile ilgili kararı onayan Rusya parlamentosu alt kanadı Duma, 14 Nisan 1995’te de sözde soykırımı tanıdı. Alınan kararda ‘Kardeş Ermeni halkının tarihi yurdunda yok edilmesinin hedefinin Rusya’yı da yıkmak olduğu’ ifadeleri not edilirken, Ermeni halkına duyulan derin sempati de vurglandı.

2001 yılında benzer bir gündemi görüşmeyi Duma reddederken, Rusya BaşBakanı Vladimir Putin de Eylül 2001’de sözde soykırım anıtını ziyaret etmişti. Rusya son dönemde Ermenistan ile Türkiye arasında sorunların çözümüne katkı sağlamaya çalışırken, ikili ilişkilerin stratejik boyuta taşıdığı Ankara’nın tepkisini çekecek yeni bir adım atmamaya özen gösteriyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan