Moskova'da topraktan 900'den fazla top mermisi çıktı

4

Rusya'nın başkenti Moskova'da İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma 900'den fazla top mermisi bulundu. Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Maraşal Jukov caddesinde şehir su şebekesi ile ilgili yapılan bir inşaat çalışmasında patlamamış halda 916 adet top mermisine ulaşıldığı açıklandı.

Bakanlık sözcüsü Yevgeni Bobiliov basına verdiği bilgide bölgenin acil olarak trafiğe kapatıldığını  ve yakında bulunan apartman sakinlerinin de tahliye edildiğini söyledi. Bomba uzmanları ve teknik mühensilerin denetiminde gerçekleşen kazıda çıkarılan top mermileri araçlara yüklenerek bomba imha merkezine götürüldü.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da top mermilerinin çekirdeklerinin olmadığı, 1941 yılında gerçekleşen Nazi Almanya'sının saldırısında cepheye taşınmak için toparlandığı, ancak bombardıman sonucu taşıma işleminin gerçekleştirilemediği kaydedildi.

Moskova şehit yönetiminin verdiği bilgiye göre her yıl Moskova'da İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma 200-300 patlamamış bomba, top mermisi ve diğer askeri mühimmat bulunuyor. Askeri malzemelerin genellikle Moskova'nın kuzey ve kuzeydoğu bölgesinden çıktığına dikkat çekiliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-600633Moskovabomba1 RIA-600633Moskovabomba2 RIA-600633Moskovabomba4