Rusya'da muhalefet polisin rüşvet “tuzağına” düştü

3

Rusya’da iktidar karşıtı düşünceleri ile öne çıkan üç muhalif polis “tuzağına” düşürüldü. Newsweek’in Rusça versiyonu Russki Newsweek dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mihail Fişman, bağımsız siyasi uzman Dmitri Oreşkin ve Solidarnost (Dayanışma) muhalif hareketi lideri İlya Yaşin’in trafik polisine rüşvet verdiğini gösteren video görüntüleri internette yayınlandı.

Olayla ilgili açıklama yapan Fişman, “Montaj ve provakosyondur.” dedi. Politik uzman Oreşkin ve muhalefet temsilcisi Yaşin, polise ait bu görüntülerin internete nasıl düştüğünün hesabını yetkililere soracağını söyledi. Her üç şahsın da Kremlin’e karşı “sivri dilli” olarak tanınması dikkat çekiyor.

Slovo ve Delo (Söz ve İş) adı verilen dört dakikalık görüntüde gazeteci Fişman, uzman Oreşkin ve Yaşin’in net bir şekilde polise para verdiği görülüyor. Rus basını Youtube’deki görüntünün Kremlin yanlısı gençlik örgütü Naşi (Bizimkiler) tarafından yayınlandığını belirtti. Naşi Basın Sözcüsü Kristina Potupçik ise görüntüleri internetten aldıklarını iddia ediyor.

Sözcü, “Burada biz provakosyon falan yapmıyoruz. Biz bu görüntünün ilginç olduğuna inanıyoruz. Örneğin biz Yaşin’in yalancı ve ikiyüzlü olduğunu biliyorduk ve bunu hep söylüyorduk. Görüntü de bunu kanıtlıyor. Biz toplumun kimlerin yolsuzlukla mücadele ettiğini bilmesi için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Gizli kamerayla çekilmiş olayla ilgili açıklama yapan Fişman da görüntünün bir-iki yıl öncesine ait olduğunu belirtti. Fişman, “Bu olayı çok iyi hatırlıyorum. Arkamdan siyah bir Mercedes arabası beni takip ediyordu. Sonra da beni görevli trafik polisi durdurdu. Ben hiçbir kuralı ihlal etmedim. Belgelerim hepsi yerindeydi ve hiçbir pürüz yoktu. Buna rağmen polis daha önce trafik kuralını ihlal ettiğim gerekçesiyle cezam olduğunu iddia etti ve durumu telsizle arkadaşlarına aktardı. Ben parayı ödemeye hazır olduğumu bildirdim. Onlar “Ne zaman?” diye sorunca ben “Şu anda üzerimde para yok, ama gerçi kredi kartımdan çekebilirim” dedim. Polisler “Peki ne kadar üzerinde para var?” diye sordu. Ben “500 ruble” diye yanıt verdim. Bana yine de rüşvet verebilmem için tavsiyede bulundular. Ben kimseye rüşvet vermeyi düşünmüyordum. Fakat bu görüntüyü internette öyle bir montaj etmişler ki güya ben polislere rüşvet vermeye çalışıyorum.” diye sitemde bulundu.

Fişman olayla ilgili gerekli mercilere şikayette bulunacağını ve olayın takipçisi olacağına da işaret etti. Muhalefet temsilcisi Yaşin ve siyasi uzman Oreşkin de olayın bir polis “tuzağı” niteliğinde olduğunu iddia ederek, davacı olacaklarını belirtti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

{metacafe}4322153/rusyada_muhalefet_polisin_r_vet_tuza_na_d_t{/metacafe}