Türk yatırımcılar, Rusya'ya hal açıyor

8

Türkiye'den en fazla sebze ve meyve ihracatı yapılan Rusya'ya Türk yatırımcılar hal açıyor. Açılacak hal ile ihracatın 50 milyon dolarlık artışla 683 milyon dolara çıkması bekleniyor. Rusya'nın Rostov şehrinde Aralık 2010'da faaliyete geçmesi beklenen halin 3'ü Türk, 3'ü de Rus olmak üzere 6 ortağı olacak.

Türk iş adamları tarafından yönetilecek halin Türkiye ile Rusya arasındaki ihracatı artırması  bekleniyor. Rusya'nın Rostov şehrinde, Türk yatırımcılar tarafından açılacak Rostov Meyve Sebze Hali (FORT) yönetimi de Türk firmalar tarafından yapılacak. 90 bin metrekare alana kurulacak olan hal hakkında bilgi veren FORT Genel Müdürü İlhan Erdinç, hal'in Aralık 2010'da hizmete gireceğini ifade etti. FORT'un Rusya'da kurulan ilk Türk hali olacağını ifade eden Erdinç, hal yönetiminin Türk yatırımcılar tarafından yapılacağını ifade etti.

Halin toplam 35 milyon dolarlık yatırım bedeli olduğunu açıklayan Erdinç, "Projenin devreye girmesiyle Rusya yaş sebze ve meyve ihracatımızın hem miktar olarak hem de değer olarak ciddi artış sağlayacağını umuyoruz. Diğer bir ifade ile FORT halinin Türkiye'ye ihracatını yaklaşık 50 milyon dolar artırması beklenmektedir." dedi. Erdinç, Bozkır FORT halinin kendi elektriğini de üreterek önemli bir tasarruf sağlayacağını ifade etti.

Antalya Yaş Sebze ve Meyve İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı da bu yatırımı  desteklediklerini ifade etti. İhracatının sürekliliği açısından önemli bir yatırım olduğunu belirten Satıcı, Rusya'ya yapılacak yatırımların sektörün önünü açacağını kaydetti. FORT halinin önümüzdeki sezona tamamlanmasını beklediklerini söyleyen Satıcı, "Önümüzdeki sezona açılabilirse sektöre ciddi katkısı olacaktır. Türkiye'deki firmaların büyük bir kısmı ilgi duyuyor. Rusya'ya yıllık 700 milyon dolar ihracat var. Rostov bölgesi önemli bir bölge hem büyük bir şehir olması hem de etrafındaki önemli şehirlere yakın olmasından dolayı ihracatı ciddi anlamada artıracaktır." şeklinde konuştu.

FORT halinin kurulacağı Rostov Vali Yardımcısı Aleksi Gocavin ise Türklerin böyle bir yatırım yapmasından dolayı memnun olduğunu dile getirdi. Böyle bir projeye ihtiyaçları olduğunu ifade eden Gocavin, şöyle dedi:

"Başka sektörlerde gelişmiş  olsakta meyve ve sebzede gelişememiştik. Bizdeki haller Avrupa standartlarına uygun değil. Bizim böyle bir hala lazım olmasının bir nedeni de, bize vergi getirecek ve yeni iş yerleri kazandıracak. Bu proje bütün Rusya için önemli. Ben bu projenin başarılı olacağına inanıyorum. Birçok insan devlet işlerinden korkuyor ama biz bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız. Bu projenin Rus iş adamlarına örnek olmasını umuyoruz."

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye ile Rusya arasında yaşanan ilaç kalıntısına da değinen Gocavin, bundan sonra böyle bir sorunun yaşanmayacağına dikkat çekti. Eskiden Türkiye ile Rusya'nın arasının iyi olmadığını belirten Gocavin, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Artık Türkiye ile Rusya'nın arası çok iyi. Bundan sonra öyle problem olmaz. Sanmıyorum ki suni problemler çıkmaz. Eskiden bir çok problemler çözüldü artık böyle sorun olmaz."

Kaynak: Cihan Haber Ajansı