First Leydiler'den çiçek fuarı açılışı

10

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in eşi Svetlana Amsterdam yakınlarında Kekenhof bölgesinde Rusya anısına düzenlenen Çiçek Fuarı'nın açılışını  gerçekleştirdi. Açılışa Hollanda Prensesi Maksima da eşlik etti. First Leydilerin matruşka şeklinde dekor edilen çiçek arajmanını incelemeleri objektiflere takıldı.

Bu yıl Hollanda çiçek fuarı  61. sezonu Rusya anısına düzenlendi. ‘Rusyadan sevgilerle’ adı altında gerçekleştirilen fuara Svetlana Medevedeva, Hollanda Prensesi Maksima tarafından davet edildi. Prenses Maksima, Svetlana Medevedeva'yı fuarın düzenlendiği parkın girişinde çiçeklerle karşıladı. Lalelere su serperek sezonun sembolik açılışını gerçekleştiren First Leydiler, 2013 yılının Rusya'da Hollanda, Hollanda da Rusya yılı olarak ilan edileceğini hatırlattı.

Medvedeva prensesle görüşmesinde, ülkelerimiz arasındaki ilişkiler eski ve zengin bir tarihe dayanıyor, bizler sizleri güvenilir bir partner ve iyi dostlar olarak görüyoruz dedi. Medvedeva, Hollanda prensesine Hollanda ve Rus bayraklarını sembolize eden bir buket ve matruşka hediye etti. Kendisine de kar beyazı laleler takdim edilen Medvedeva ‘bunlar dostluğumuzun sembolü’ ifadelerini kullandı.

RIA-600729-first_leydiler2 RIA-600729-first_leydiler3

Dünya çiçek piyasasını Hollanda elinde tutuyor

Fuar 32 hektarlık alana 7 milyon farklı  çiçeğin farklı peyzajlarla süslenmesi ile organize edildi. Kekenhof, 1949 yılından bu yana 45 milyon ziyaretçinin akınına uğrayan çiçek fuarlarına ev sahipliği yapıyor ve her yıl fuar nedeni ile ülke milyonlarca euro kazanıyor. Fuara katılımlar yüksek seviyede gerçekleştirilıyor. Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, İsveç Prensesi Viktoriya, Norveç, İngiltere, Belçika, İspanya Kral ve Kraliçeleri, ünlü aktörler, politikacılar ve bilim adamları fuarın müdavimleri arasında yer alıyor.

Hollanda dünyanın en büyük  çiçek ihracatçısı. Dünya lale piyasasının %70'ini Hollanda elinde bulunduruyor. Fuar her sezon yeni objelerle organize ediliyor. 2006 yılı Rembrantın, 2007 isveç bilim adamı Karl Linne, 2007 Çin Olimpiyatları, 2008 Yeni Amsterdam, 2009 New York anılarına düzenlenmişti.

2010 Rusya anısına düzenlenen fuarda lale kompozisyonları ‘Çar Petr, Ermitaj, Anna Pavlovna, Prestroyka, Glasnost, Pobeda’ adlarını taşıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan