Rusya'da 'Öfke gününde' binlerce kişi iktidarı protesto etti

0

Rusya'nın onlarca farklı bölgesinde binlerce kişi Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve hükümetin politikalarını protesto etti. Ekonomik kriz sürecinde işini kaybeden, yapılan zamlara tepki gösteren ya da bölgelerinin kirlenmesine göz yumulduğunu iddia eden göstericiler meydanları doldurdu. Rusya Komunist Partisi, Dayanışma Grubu ve Öteki Rusya Hareketi'nin organize ettiği 'Öfke günü' adı verilen gösterilerde taşınan pankartlar dikkat çekti.

Rusya'nın uzak doğu bölgesinde bulunan Vladivostok şehrinde gerçekleşen gösteride ekonomik krizin Rusçası anlatıldı. Yaşlı bir bayanın taşıdığı, tavuk budunun kemiklerinin halka, et kısmının da iktidara olacak şekilde paylaştıran döviz, gösterilerin sembolü oldu. Gösterilere katılan muhalefet liderleri, Rusya Başbakanı Putin ve hükümetin istifasından, bölge valilerinin halk tarafından seçilmesine kadar onlarca talepte bulunuyor.

Basına konuşan göstericilerden Aleksander Krinitski, insanların yaşam gerekçelerinin ellerinden alındığını, sokağa çıkmaktan başka çarelerinin kalmadığını söyledi. İşsizliğin yüzde 9'lara tırmandığı ülkede, özellikle elektrik, doğalgaz ve diğer konut giderlerine iki kata varan zamların yapılması, gelirleri ortalamanın altında halkın büyük çoğunluğunun tepkisine neden oluyor.

RIA-602783-putin_protesto2 RIA-602783-putin_protesto3

Polisin müdahale etmediği St. Petersburg şehrinde toplanan bin kadar gösterici 'Putin'in takımı istifa etmeli!' dövizi taşıdı. Moskova, Kaliningrad, İrkutsk ve diğer kentlerde gerçekleşen protesto gösterilerine de katılım yoğundu. Uzak doğudan kullanılmış araba getirerek iç piyasaya sunan, ancak gümrüklerin artırılması nedeni ile işini kaybeden Sergey Hudenkih de açıklamasında, "Benim küçük işimin sona ermesinden kim kazançlı çıktı?" sorusunu yöneltti.

AFP'ye konuşan St. Petersburg gösterisine katılan 43 yaşındaki Vadim Aleksandrov da, "Eğer Rusya yönetiminde kısa sürede bir değişim olmazsa ülkemiz sona gelir. Çöküş, rüşvet ve kötü iç politika tercihleri yüzünden gerçekleşecek." eleştirisi getirdi. Rusya'nın bazı kentlerinde de yerel yönetimlerin protesto gösterilerine izin vermedikleri kaydedildi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan