Putin: Sorumlular acilen görevlerinden alınsın!

0

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, hükümetin altyapı projeleri harcamalarındaki artışları eleştirdi ve inşaat projelerinden sorumlu yetkililerin görevden alınmasını istedi.

Putin, Soçi 2014 Kış Olimpiyatları  ve Vladivostok'ta 2012'de düzenlenmesi planlanan APEC zirvesi projeleri ile ilgili Başbakan Yardımcısı Dmitri Kozak ile gerçekleştirilen toplantıda inşaat giderlerinin fazla olduğunu söyledi. Putin, “Fiyat oluşumu ilkeleri artış değil, maliyeti azaltma ve bütçe harcamalarını düşürmeye yönelik olmalı. Bütçe açığı ve büyük paraların döndüğü bu durumlarda bu çok önemli. Ayrıca devlet paralarını çarçur edemeyiz. Bu ne böyle?” şeklinde eleştiride bulundu.

"Sorumlu insanlar ... hemen görevden alınmalı" diyen Putin, istekleri ile ilgili dosyanın masasına getirilmesini talep etti.

Putin ayrıca Rusya'da maaşların, inşaat malzemelerin ve enerji fiyatların Batı Avrupa'ya nazaran çok düşük olmasına rağmen, inşaat maliyetlerinin neden daha fazla olduğunu anlayamadığını söyledi. Memnuniyetsizliğini ifade eden Putin, "Birkaç fiyatlandırma ilkelesi yakın bir zamanda değiştirildi. Peki sonuç ne oldu? Sonuç bizim beklentilerimizın tam tersi çıktı! Fiyatlar arttı!" diyen Putin, "Neler oluyor?" diye sordu.

Putin önceki gün de çiftçiler için öngörülen petrol ve gübre sübvansiyonunun verimli bir şekilde uygulanmamasına kızmıştı. Putin, Enerji Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı'nda gerekli incelemelerin yapılarak, sonucun kendisine iletilmesini talep etti. Petrol şirketlerini sert bir dille uyaran Rusya Başbakanı, devletin gerektiğinde hesap sormayı bildiğine dikkat çekti. Çiftçiye gerekli kolaylığı göstermeyen şirketlere yüklenen Putin, petrol şirketlerinden gelen açıklamaların da kendisini tatmin etmediğini kaydetti.

Latin Amerika'dan gelen meyve ve sebzeden indirim bekliyor

St. Petersburg kentinde Latin Amerika ülkelerine doğrudan bağlantı sağlayacak feribot limanının açılışını gerçekleştiren Rusya Başbakanı, "Müşteriler açısından düşündüğümde, Latin Amerika'dan gelen meyve ve sebze fiyatlarında düşüş olmasını ümit ediyorum." dedi. Açılış törenine Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen ve Ekvator Sanayi Bakanı Xavier Abad Vicuna da katıldı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan