Moskova polisinden uyuşturucu operasyonu, yüz üniversite öğrencisi göz altına alındı

1

Moskova polisi uyuşturucu ile mücadele programı çerçevesinde gece geç saatlerde eğelnce mekanlarına operasyon düzenledi. Yaşları 20-30 arasında olan üniversite öğrencilerinin yoğunlukta olduğu mekanların büyük çoğunluğunda uyuşturucu kullanıldığı tespit edildi. Polis yüz öğrenciyi göz altına alarak sorguya götürdü. Rusya Sağlık Bakanlığı verilerine göre yüz üniversite öğrencisinden 30'u uyuşturucu kullanıyor.

Federal Uyuşturucu ile Mücadele Servisi sözcüsü Nikolay Kartaşov, bu tür özel operasyonların sık sık yapacaklarının altını çizerek, “Eğer şu veya bu eğlence mekanında uyuşturucuyla ilgili herhangi bir ihbar aldığımız zaman oraya hemen operasyon yapılacak.” uyarısında bulundu. Daha önce de Uyuşturucu ile Mücadele Servisi Başkanı Viktor İvanov, uyuşturucu madde satan mekanların çalışma ruhsatlarının iptal edilmesini önermişti.

Rusya Sağlık Bakanlığı uyuşturucu ile mücadele bölümü uzmanı Yevgeni Briun Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada, Rusya'da yaklaşık 2,5 milyon uyuşturucu bağımlısı olduğunu, bunların büyük çoğunluğunun da eroin kullandığını söylemişti. Yetkili hayatının belli bir döneminde uyuşturucu alan, ancak bağımlı olmayanların rakamını da 3 milyon olarak açıklamıştı.

Rusya'da tüketilen uyuşturucunun kaynağı Afganistan. Afganistan'dan yola çıkan uyuşturucu madde, çeşitli kanallarla Kafkaslara, oradan da Rusya'nın her köşesine kadar yayılıyor. Yetkililer Afganistan'da ABD işgalinin gerçekleşmesinin ardından artan uyuşturucu üretimine dikkat çekiyor. Bölgede üretilen eroin ve uyuşturucudan en çok etkilenen ülkelerin başında Ruslar geliyor. Afganistan'da üretilen eroinin yüzde 21'i Rusya pazarında tüketiliyor. Alkol ve sigaraya bağlı hastalıklardan 1 milyon kişinin hayatını kaybettiği Rusya'da 30 bin kurban da uyuşturucuya veriliyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan