Demokratik kurumların az gelişmişliği ve 'rüşvet' sivil toplumun gelişmesine engel

0

Rusya Devlet Başkanlığı İnsan Hakları Konseyi Başkanı Ella Pamfilova, rüşvet ve demokratik kurumların az gelişmişliğinin sivil toplumun gelişmesinin önünde en büyük engel olduğunu söyledi.

Moskova'da insan hakları konferansında konuşan Pamfilova, sivil haklar ve liberalleşme çalışmalarında gözle görülebilir bir değişiklik olmadığı eleştirisi getirerek, "Mahkemelerin bağımsızlığı henüz olması gerekenden çok uzak. Siyasi rekabet ve serbest seçimler konusunda problemler devam ediyor. İstesek de, istemesek de her aşamada seçim anlayışına dönmek zorundayız." değerlendirmesinde bulundu.

Siyasi partilerin halktan tamamen kopuk yaşadıkları savunan Pamfilova, Rusya'da sivil toplumun gelişimin önündeki en büyük engelin de toplumun her kesiminde etki olan rüşvet olduğunu savundu.

Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları  Birliği Başkanı Geoffrey Harris de yaptığı konuşmada hukuk sistemi ihlallerinin Rusya'nın temel problemi olduğunu ve hapishane şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Hükümet karşıtı protestolarda göstericilerin tutuklanmasının insan haklarına aykırı olduğunu kaydeden Harris, Rusya'da sivil toplumun gelişmesi için Rusya-Avrupa Birliği formunun kurulmasını önerdi.

İnsan hakları savunucularından Lyudmila Alekseyeva da yaptığı konuşmada, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in söz vermesine rağmen, insan hakları çalışanları açısından Rusya'da yaşamın daha zor olmaya başladığını iddia etti. Alekseyeva, siyasi sığınma talep edenler için Avrupa'da vize ve oturum işlemlerinin daha hızlı bir mekanizma ile çözülmesi gerektiğini söyledi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan