NATO, Afganistan'daki uyuşturucu tarlalarını bilerek yok etmiyor

2

Rusya Dışilişkiler Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, NATO'nun Afganistan'daki uyuşturucu üretimini Taliban'a karşı mücadelede zararlı olabileceği gerekçesi ile önlemediğini ileri sürdü. Rus yetkiliye göre uyuşturucu bölgedeki istikrarsızlığın temel kaynağı. Bunu kurutmadan bölgede barış ve istikrarı sağlamak mümkün değil.

NATO'nun Afganistan'da Taliban'la mücadele için yılda 25 milyar dolar harcadığını belirten kaynak, Taliban'ın ise NATO'ya karşı savaş bütçesinin 500-600 milyon dolardan oluştuğunu belirtti. Rusya Dışilişkiler Bakanlığı edindiği bilgilere göre Taliban bu paraların 300-400 milyon dolarını uyuşturucu kartellerin güvenliğini sağlayarak kazandığını, kalan kısmı ise farklı yöntemlerle edindiğini dile getirdi. Uyuşturucudan elde edilen gelirin NATO askerlerini vurduğunu vurgulayan kaynak, buna rağmen NATO'nun yine de uyuşturucu gelirlerini önlemediğini ifade etti.

Son yıllarda Afganistan'dan tüm dünyaya pazarlanan uyuşturucu miktarının 10 kat arttığını belirten yetkili, “Bildiğimiz kadarıyla NATO uyuşturucudan gelen kaynağı yok etmeyi yapıcı bulmuyor. Çünkü uyuşturucu üretiminde çalışan çiftçilerin tek gelir kaynakları afyon tarlalarında çalışmak. Bu işleri ellerinde alınması halinde hem NATO'ya tepki artacak, hem de geçinmek için tek kazanç Taliban'a katılmak olacak.” diye konuştu.

Afganistan'da istikrarlı barışın sağlanmasının uyuşturucu kanallarının yok edilmesinden geçtiğini vurgulayan üst düzey yetkili şunları ekledi: “Afganistan'da şu anda bile tüm üretim durdurulsa uyuşturucu kaçakçısı kartellerin elinde bulunan stoklarla tüm dünyaya iki yıl boyunca uyuşturucu temin edilebilir. Uyuşturucu ile mücadele için Kolletkif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) olarak şunların yapılması teklif ediyoruz: İlk olarak, uyuşturucu hammadesinin yetiştiği afyon tarlaları yok edilecek. İkinci olarak, Afganistan toprakları içinde bulunan eroin imalat labaratuvarlarının tamamı ile kapatılması gerekiyor. Üçüncü olarak da kaçakçıların peşine düşülecek. Uluslararası trafik tamamı ile yok edilecek."

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan