Daimler, Rusya'da 4 milyon euro rüşvet vermekle suçlanıyor

3

Alman otomobil ve kamyon üreticisi Daimler aleyhine, ABD Adalet Bakanlığı tarafından on yıl boyunca 22 ülkede yetkililere 185 milyon dolar rüşvet dağıttığı  iddiası ile dava açtı. Mercedes marka araçların üretimini yapan şirket, 1998-2008 yılları arasında Türkiye, Rusya, Türkmenistan, Çin, Mısır ve Irak gibi ülkelerde yüz milyonlarca dolarlık ihaleleri kazanmak için 'uzun süreli rüşvet ödeme pratiği' içine girmekle suçlanıyor.

Dava dosyasında Rusya'da devlet alımlarında Mercedes marka araçların tercih edilmesi için satışlarda yüzde 5'lik bir komisyonun yetkililere verildiği bilgisi yer alıyor. The Moscow Times'ın da bir kopyasını edindiği dosyaya göre, şirket Rusya'da 2000-2005 yılları arasında İçişleri Bakanlığı'na 1,8 milyon euro, Gümrük Servisine 1,4 milyon euro, orduya 24 bin 966 euro rüşvet verdi.

Daimler, Rusya otomotiv sektöründe stratejik bir noktada bulunuyor. Rusya'nın dev kamyon şirketi KamAZ'a yüzde 10 ortak olan Daimler, geçen ay hisselerini yüzde 11'e çıkardı. Daimler'in 2017'ye kadar KamAZ'da çoğunluk hisseleri alması planlanıyordu. Yetkililerin kendileri Mercedes marka araçlara binerken, halkı yerli araç almaları konusunda teşvik etmeleri eleştiriliyordu.

İddiaya göre şirket 2000 yılında eski Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Niyazov'a doğum günü hediyesi olarak 300 bin euro değerinde zırhlı bir araç hediye etti. Sonrasında Türkmenistan kapıları şirkete açıldı. Dava dosyasında şirketin Niyazov'un Ruhname adlı eserini 10 bin adet baskısı için 250 bin dolar ödeme yaptığı ifade ediliyor.

Yanıltıcı fiyat düzenlemeleri, offshore hesapları ve üçüncü kişiler aracılığı  ile hükümet yetkililerine rüşvet vermekle suçlanan Daimler'in, bu rakamları şirket hesaplarında 'komisyon ve gerekli ödemeler' olarak gösterdiği belirtiliyor. Şirket, 1 Nisan'da mahkemede hakkındaki iddialara cevap verecek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan