Rusya İçişleri Bakanı Nurgaliyev Ankara'da

1

Rusya Federasyonu İçişleri Bakanı  Raşit Nurgaliyev başkanlığındaki heyet, çeşitli konuları  görüşmek üzere günü birlik ziyaret için Türkiye'de. İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın resmi konuğu olan Rus heyet ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret etti.

Heyetler arası görüşmelerde, uluslararası sınır aşan konular, uyuşturucu ile mücadele, kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele, sınır konuları ve güvenlik işbirliği gibi konular masaya yatırıldı.

İçişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamasında, "Anılan ziyaret, Rusya Federasyonu ile ilişkilerimizin ve işbirliğimizin 2010 yılında daha ileri seviyelere ulaşmasına ve iki ülke arasındaki mevcut ilişkilere ve güvenlik alanındaki işbirliğimize katkı sağlayacaktır" denildi.

Heyetlerarası görüşmeden sonra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Rusya İçişleri Bakanı Nurgaliyev ve beraberindeki heyeti kabul etti. Görüşmede iki ülke ilişkileri ele alındı.

Polis Akademesi'ni ziyaret eden Rusya heyeti ayrıca, akşam saatlerinde İstanbul'a geçti. Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Medvedev'in Mayıs 2010 tarihinde Türkiye'ye gerçekleştireceği resmi ziyaret öncesi ele alınan konuların yapılacak anlaşmaların zeminini oluşturması bekleniyor.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı