İhsanoğlu Kazan'da iki günde iki Cumhurbaşkanı ile görüştü-ÖZEL

4

Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nde Devlet Başkanlığı el değiştirdi. Eski Tataristan Başbakanı Rustam Minnihanov yemin ederek görevi Mintimier Şaymiyev'den devraldı. Önceki akşam gerçekleşen yemin töreninin şeref konuğu ise İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'ydu.

Genel Sekreteri taşıyan özel uçak Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'a önceki gün akşam saatlerinde vardı. Tataristan Devlet Konseyinin Başkanı Ferit Muhammedşin tarafından törenle karşılanan İhsanoğlu, basın toplantısında Rus ve Tatar medya mensupları ile bir araya geldi.

İhsanoğlu'nun Tataristan temaslarına ise dün sabah başladı. Başkanlık görevini devredecek Şaymiyev ile son görüşen kişi olan Genel Sekreter İhsanoğlu, yemin eden devlet başkanı Minnihanovla da ilk görüşen kişi oldu. Böylelikle Tataristan'ın iki devlet başkanıyla da aynı gün içinde ardı ardına görüşmüş oldu.

Görüşme İhsanoğlu ile kadim bir dostluğu olduğunu belirten Başkan Şaymiyev, İslam Konferansı Teşkilatı'nın Rusya Federasyonu için çok önemli bir organizasyon olduğunu ifade etti. Bir Türk Genel Sekreterin İKT'nin başında olmasının ülkesi için bir lütuf olduğunu belirten Başkan, Tataristan'ın ve dolayısıyla Rusya Federasyonu'nun İhsanoğlu sayesinde İslam Dünyası ile çok iyi ilişkilere sahip olduğunu belirtti.

Genel Sekreter'in 2005 yılında Rusya Federasyonu'nun İKT'ye gözlemci üye olması yolunda verdiği desteği asla unutamayacağını belirten Şaymiyev aynı zamanda Rusya Federasyonunun İKT'deki gözlemcisinin Kazan'ın eski belediye başkanı olan Kamil İshakov olmasının da Tatar'lar için ayrı bir gurur vesilesi olduğunu söyledi.

Genel Sekreter İhsanoğlu ise Başkan Şaymiyev'e kendisini başkonuk olarak çağırmasından ötürü teşekkür etti. Tataristan'a olan sevdasının1979 yılında yaptığı bir seyahat ile başladığını belirten Genel Sekreter, IRCICA Genel Direktörlüğü esnasında da bu ülkeye olan ilişkisinin pekiştiğini ve sonucunda İdil Ural bölgesindeki İslam Medeniyetini tüm dünyaya ardı ardına düzenlenen bir çok sempozyumla aktardıklarını söyledi.

Tataristan2

Minnihanov'un yemin törenine katılan Genel Sekreter törende bir de konuşma yaptı. Konuşmasında Devlet Başkanlığı görevine gelen Minnihanov'un yeteneği ve tecrübesiyle bu görevi bilgelik içinde yürüteceğinden ve ülkesini, gelişme, ilerleme ve refaha erme yolunda emin adımlarla taşıyacağından şüphesi olmadığını söyledi.

Genel Sekreter'in göreve yeni başlayan Başkan Minnihanov ile yaptığı görüşme de çok olumlu bir havada geçti. Pakistan'da almış olduğu Hilal-i Pakistan Nişanı için tebrik eden Başkan Minnihanov, Başbakanlığı döneminde birlikte çalışma imkanı bulamadığı Genel Sekreter ile Cumhurbaşkanlığı döneminde yakın bir çalışma içinde olacağını ifade etti.

Rusya Federasyonu ve Tataristan Cumhuriyetinin İslam ülkeleriyle sıcak ilişkiler tesis ettiğini ve bu yakınlığın artarak devam edeceğini belirten Başkan, bugüne dek bu ilişkinin gelişmesine olan katkılarından ötürü İhsanoğlu'na sonsuz teşekkürlerini sundu. Kuran-ı Kerim'in ilk defa 1803 yılında Kazan'da basıldığını belirten İhsanoğlu bu ve benzeri birçok önemli hizmete imza atmış Tatar Müslümanlarının İslam Kültüründe önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Genel Sekreterin Tataristan Temasları bugün yapacağı çeşitli düzeyde ikili görüşmelerin ardından sona erecek.

Fatih Öke, Kazan Cihan