Rusya Kültür Bakanı: Cellat Stalin’in portresi ülkenin hiçbir yerine asılamaz!

5

Rusya’da 9 Mayıs Zafer Bayram Günü’ne az kala etkinlikler çerçevesinde SSCB lideri Josef Stalin’in portrelerinin Moskova’da asılıp asılmayacağı tartışmalarına bir yenisi daha eklendi. Rusya Kültür Bakanı Aleksandr Avdeyev daha sert konuşarak, “Stalin bir cellat! Portresi Rusya’nın hiçbir yerinde asılamaz.” dedi.

Eho Moskı radyosu programında konuşan Kültür Bakanı, Stalin’in milyonlarca insanın ölümünden sorumlu olduğunu savundu. Avdeyev, “Bu konuda benim şahsi görüşüm şu: Ben Stalin’in portrelerinin asılmasına kesinlikle karşıyım.” diye konuştu.

Savaş sırasında Stalin’in büyük hatalara yol açtığını iddia eden Bakan Avdeyev, “Stalin bir celllat! Stalin’in yüzünden ülkemiz kendi kalkınma yolunda tam bir yüzyılını kaybetti. Stalin savaşta ve öncesinde de milyonlarca insanın ölümüne neden oldu. O savaşın ilk iki yılındaki yenilginin sorumlusu.” dedi.

Belediye Stalin portresinde ısrarcı

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in talimatıyla oluşturulan ve Zafer Bayramı’nın 65.Yıldönümü’nü  hazırlamakla yükümlü olan Pobeda (Zafer) Organizasyon Komitesi de Stalin’in portrelerinin Rusya genelinde asılmasına yeşil ışık yakmıyor. Kremlin İdari İşleri Basın Sözcüsü Viktor Hrektov, “Organizasyon Komitesi Stalin’in portrelerini asılmasına karşı çıkıyor.” dedi.

Moskova belediyesi ise farklı  düşünüyor. Belediye Reklam ve Enformasyon Komisyonu yetkilisi, “Kendi tarihimizi unutmamak lazım. Stalin olayı niye bu kadar büyütülüyor ki. Zafer bayramına doğru enformasyon standlarında Stalin’in portreleri asılacaktır.” dedi. Daha önce Moskova Belediye Başkanı  Yuri Lujkov, başkent Savaş Gazisi Konseyi dahil tüm gazilerden aldığı desteğe atıfta bulunarak sokaklarda Stalin’in protrelerini asacaklarını belirtmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan