Rusya ve NATO'nun Afganistan afyon tarlaları krizi büyüyor

7

ABD Başakanı Barack Obama 13 saat aralıksız uçarak Afganistan'ın başkenti Kabil'e ani bir ziyaret gerçekleştirdi. Afgan meslektaşı Hamid Karzai ile görüşen Obama, rüşvet ve uyuşturucu ile mücadelede ilerleme sağlanmasını istedi.

Afganistan operasyonlarına askeri olmayan konularda destek vermeye hazır olan Moskova, bölgede uyuşturucu trafiği konusunda gerekenin yapılmadığına inanıyor. Rusya bölgede bulunan afyon tarlalarının yok edilmesini, uyuşturucu imalathanelerinin kapatılmasını ve uyuşturucu baronlarının peşine düşülmesini istiyor. Moskova'ya göre uyuşturucu trafiğinden gelirlerini sağlayan terör örgütleri, askeri varlıklarını sürdürmeye devam ediyor.

Rusya Federal Uyuşturucu Kontrol Merkezi Başkanı Viktor İvanov, NATO Genel Sekreti Anders Fogh Rasmussen'le görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, "Birleşmiş Milletler verilerine göre son on yılda Afganistan'dan dünyaya pazarlanan uyuşturucu nedeni ile 1 milyon kişi hayatını kaybetti. Bu dünyanın güvenliği ve barışı açısından büyük bir tehdit değil mi?" sorusunu sordu.

Ancak NATO uyuşturucu tarlalarının yok edilmesi konusunda Rusya'dan farklı düşünüyor. NATO sözcüsü James Appathurai Rusya'nın önerisinin uygulanması konusunda hazır olmadıklarını kaydederek, "Dünyanın ikinci en fakir halkının yaşadığı ülkede halkın tek gelirini alternatif ortaya koymadan ellerinden almamız mümkün değil. Bu çok basit değil." değerlendirmesinde bulundu.

İvanov, Rusya'nın Afgan uyuşturucu trafiğinden en çok etkilenen ülkelerden biri olduğunu kaydederek her yıl ortalama 30 bin kişinin uyuşturucudan hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

NATO'nun öncülüğünde bölgede görev yapan Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) Afgan hükümetine güvenlik desteğinin yanısıra, uyuşturucu trafiğinin önlenmesi içinde çalışıyor. ISAF'ın 50 bini Amerikan olmak üzere toplam 90 bin asker görev yapıyor. Afganistan sorununu öncülleyen Obama 2010'un ilk yarısında bölgeye 30 bin asker, diğer NATO ülkeleri de 7 bin asker daha gönderecek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan