Kremlin karşıtı "Öteki Rusya" Moskova'yı karıştırdı

3

Rusya'nın başkenti Moskova'da metro istasyonlarına yönelik terör eylemlerini lanetleyen mitingler düzenlenirken, Kremlin karşıtı 'Öteki Rusya' hareketi 'özgürlük' mitingi gerçekleştirdi. Kremlin karşıtı grupta yer alan Rusya İnsan Hakları Savunucusu Lyudmila Alekseyeva ve Dayanışma grubu liderleri Boris Nemtsov, İlya Yaşin ve Vladimir Milov, gösteriye katılmak yerine Park Kulturı metro istasyonunda hayatını kaybedenler anısına oluşturulan platformu ziyaret etti.

Platforma karanfil bırakmak isteyen 82 yaşındaki Alekseyeva kimliği açıklanmayan bir kişinin saldırısına uğradı. 'Hala sen yaşıyor musun?' sorusunu soran saldırgana yaşlı kadın, "Ben hayattayım. Belki bir miktar sarsılmış olabilirim." cevabını verdi. Bunun üzerine saldırganın Alekseyeva'nın başına şiddetli bir darbe vurduğu kaydediliyor. Saldırıyı gerçekleştiren şahıs güvenlik güçleri tarafından göz altına alındı.

'Öteki Rusya' lideri Eduard Limonov ve yüze yakın taraftarı Triumfalnaya Meydanı'nda gösteri yapmaya başladı. Kendi blogundan destekçilerine seslenen Limonov, "Özgürlük, acıdan önemlidir. Özgürlük mücadelesi tatil ya da yas günü dolayısı ile durdurulamaz." açıklamasında bulundu.

Polisin müdahale ettiği olaylarda yumruklar konuştu ve 40'a yakın gösterici göz altına alındı. 'Öteki Rusya' hareketinden yapılan açıklamada Limonov'un da göz altına alınanlar arasında olduğu kaydediliyor. Göstericiler, kendilerine izin vermeyen polisin anayasayı ihlal ettiklerini savunuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-613145-MoskovaKaristi1 RIA-613145-MoskovaKaristiLimonov4
RIA-613145-MoskovaKaristi2 RIA-613145-MoskovaKaristiLimonov5