Rus ordusunda suçlar azaldı, ancak rüşvet artmaya devam ediyor

4

Rusya orduda modernizasyon programı  çerçevesinde yapılan çalışmalardan sonuç almaya başladı. Suç oranlarında önemli bir düşüş yaşanırken, rüşvet ve yolsuzluklarda artışın devam etmesi yetkilileri endişelendiriyor.

Rusya Askeri Başsavcısı Sergey Fridinski güvenlik birimleri ile yaptığı toplantıda orduda yılın ilk ayında adi suçlarda yüzde 16 civarında gerileme olduğunu, rüşvet ve yolsuzlukla ilgili suçlarda ise yüzde 10 artış yaşandığını söyledi.

Rüşvet ve yolsuzluklarda 2009'da yüzde 50'lere varan bir artış yaşandığına dikkat çeken Askeri Başsavcı, "Geçen yıldan itibaren devam eden rüşvet ve yolsuzluklarda atış devam ediyor. Daha çok bu tür suçlar makamın kötüye kullanılması, askeri alımlar ve evraklarda yolsuzluk şeklinde gerçekleşiyor." dedi.

Fridinski verdiği bilgide, "2009'da yüksek dereceli komutanlar dahil 534 ordu mensubu görevleri ile ilgili suçlardan dolayı tutuklandı. Gücün kötüye kullanımı ve evrakta sahtelik suçlarından 7 bin 500 ihlal tespit edildi. 2 binden fazla görevli cezalandırılırken, 540 kişiye de uyarı cezası verildi." şeklinde konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev rüşvet ve yolsuzluğun ülkenin en büyük sorunu olduğunu ifade etmişti. Rusya orduda reform çerçevesinde 2012'ye kadar 1 milyon 200 bin olan asker sayısını 1 milyona, bin 100 olan general ve amiral sayısını da 200'e çekmeyi planlıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan