Dağıstan’da polise saldırı: 1 ölü, 1 yaralı

0

Rusya’ya bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’nde polislere karşı yine silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda ilk belirlemelere göre bir güvenlik gücü hayatını kaybetti.

Dağıstan’ın Kizilyurtovski bölgesi Çontaul kentinde meydana gelen olayda kimliği belirsiz kişiler görevli polislere saldırdı. Dağıstan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada saldırının TSİ 09.30’da düzenlendiği ve olayda bir polisin öldüğü, bir polisin de yaralandığı kaydedidi. Olayla ilgili soruşturmaların devam ettiği belirtildi.

Önceki gün bölgenin Çeçenistan sınırındaki Hasavyurt kentinde bir Vaz tipli arabanın patlatılması sonucunda iki kişi hayatını kaybederken, bir kişi de ağır yaralanmıştı. 30 Mart Salı günü ise Dağıstan Kizlyar kentinde meydana gelen iki ayrı intihar saldırısında kent Emniyet Müdürü Binbaşı Vitali Vedernikov dahil 12 kişi ölürken, 23 kişi de yaralanmıştı.

29 Mart Pazartesi Moskova’daki iki metro istasyonunda meydana gelen ve 40 kişinin ölmesine neden olan intihar saldırılarının ve Dağıstan’daki son patlamaların ardından Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, bölgenin başkenti Mohaçkale’ye giderek terörle etkili mücadele yöntemlerini masaya yatırmıştı. Ayrıca Dağıstan’da Terör Soruşturma Grubu da oluşturuldu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan