İKT, Rusya'daki saldırıları kınadı

1
10 farklı ülkenin din adamının ardından İKT Genel Sekreteri İhsanoğlu da Moskova'da 40 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarını kınadı. İhsanoğlu, "Terörist hareketlerin ne Kafkasya'daki Müslümanlar için ne Rusya'daki bütün Müslümanlar için bir faydası vardır." dedi. Sırp Meclisi'nin Srebrenitsa'daki katliamdan dolayı özür dilemesine ilişkin de "ihtiyaç vardı" diye konuştu.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Rusya'da meydana gelen kanlı saldırıları kınarken, "Terörist hareketlerin ne Kafkasya'daki Müslümanlar için ne Rusya'daki bütün Müslümanlar için bir faydası vardır." dedi. İhsanoğlu, Srebrenitsa katliamı nedeniyle Boşnak halkından özür dileyen Sırbistan Parlamentosu'nun kararı için "ihtiyaç vardı" ifadesini kullandı. Genel Sekreter, teşkilatın 'gözlemci' üyesi olmak isteyen Sırpların başvurusunun da mayıs ayında ele alınacağını söyledi. İslamofobi'nin (İslam karşıtlığı) Orta Avrupa ülkelerinde siyasi bir gündem maddesi haline geldiğini anlatan İhsanoğlu, "Bu, aşırı sağ partilerin varlığını korumak için kullandıkları bir konu olmaktan çıktı, sağ ve merkez sağ partilerin siyasi oy avladıkları bir konu haline geldi. Eskiden sadece Le Pen vardı, şimdi büyük partiler de buradan oy peşinde." uyarısında bulundu.

İKT Genel Sekreteri İhsanoğlu, Ankara'da dün sabah kahvaltısında bir grup gazeteci ile bir araya geldi. İhsanoğlu, hafta içinde Rusya'da meydana gelen ve 54 kişinin hayatını kaybettiği kanlı saldırıları kınadı. 2005 yılında İKT'nin 'gözlemci' üyesi olan Rusya'daki gelişmeleri değerlendiren Genel Sekreter, "Kafkasya'daki milli hassasiyet Sovyetler çöktükten sonra bağımsızlığa yöneldi ancak başarılı olamadı. (Vladimir) Putin'in başkanlığı döneminde Kafkasya'daki toplumun altyapısının geliştirilmesi için yeni bir politika takip edildi. Uygun bir başlangıçtı. 2006 yılında Kremlin'de, Putin ile yaptığımız görüşmede bunları konuştuk. Terörist hareketlerin, ne Kafkasya'daki Müslümanlar için ne de Rusya'daki bütün Müslümanlar için bir faydası var. Bu (saldırılar), çok üzüldüğümüz, telin ettiğimiz, kınadığımız bir harekettir." dedi. İran'ın nükleer faaliyetleri nedeniyle yaşanan soruna ilişkin görüşlerini de paylaşan Ekmeleddin İhsanoğlu, "Çok karmaşık bir durum var." tespitinde bulundu. Her ülkenin barışçıl amaçlarla nükleer enerjiye sahip olma hakkı bulunduğunu söyleyen İhsanoğlu, Ortadoğu'nun nükleer silahlardan arınması gerektiğinin de altını çizdi. Genel Sekreter, Orta Asya ve Latin Amerika'da bunun başarıldığını aktarırken Ortadoğu'ya ilişkin talebinin muhatabının İsrail ve İsrail'i destekleyen ülkeler olduğunu söyledi. Ekmeleddin İhsanoğlu'na göre, İran'a uygulanacak muhtemel bir ambargo da sorunun çözümüne yardımcı olmayacak. İKT Genel Sekreteri, "Ambargo ilk defa uygulanmıyor. Başka ülkelere uygulandı. Hiçbir zaman hedefe hizmet etmediği görüldü. Topluma eziyet dışında Kuzey Kore'de ve Irak'ta da görüldü; halkı idare etrafında topluyor. Daha da katı bir politikaya davet ediyor." diye konuştu.

İslamofoBİ sağ partilerin oy ARACI OLDU

Batı'da yükselen 'İslamofobi'nin yeni bir safhaya girdiğini anlatan İKT Genel Sekreteri, "Orta Avrupa ülkelerinde İslamofobi siyasi bir gündem haline geldi. Aşırı sağ partilerin varlığını korumak için kullandıkları bir konu olmaktan çıktı; sağ ve merkez sağ partilerin siyasi oy avladıkları bir konu haline geldi. Bu, çok üzücü. Bu konularda dikkatli olunması gerekir. Eskiden sadece Le Pen vardı, şimdi büyük partiler de oy peşinde. Bu durum radikal unsurları kontrolden çıkarır." dedi. İhsanoğlu, minare yasağı gibi İslamofobik hareketlerin Avrupa'da hükümetler tarafından desteklenmediğini belirtirken, bu yöndeki taleplerin halktan gelmesinin tehlikelerine işaret etti.

Sırbistan İKT'ye gözlemci üyelik için başvuru yaptı

Sırbistan Parlamentosu'nun Srebrenitsa katliamını kınayıp kurbanların ailelerinden özür dilemesini 'memnuniyetle' karşılayan İKT Genel Sekreteri İhsanoğlu, "Sırpların sorumluluk alması kolay değil. Buna ihtiyaç vardı." ifadesini kulandı. Bosnalı Sırplar, 1995 yılı Temmuz ayında Srebrenitsa'da 8 bin Boşnak'ı katletmişti. İhsanoğlu'nun verdiği bilgiye göre, Sırbistan İKT'ye 'gözlemci üye' olmak istiyor ve bu talep mayıs ayında yapılacak Dışişleri Bakanları Konferansı'nda ele alınacak. Sırbistan'ın yanı sıra Filipinler, Karadağ, Güney Afrika Cumhuriyeti de 'gözlemci' üye başvurusunda bulunan ülkeler. Bosna-Hersek, İKT'nin 'gözlemci' üyelerinden biri.

Kaynak: ZAMAN