Dağıstan'da trene saldırı; tren raydan çıktı, ölü ve yaralı yok

2

Rusya Federasyonu'na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti'nde yük trenine bombalı saldırı gerçekleştirildi. Pazar sabah saatlerinde gerçekleşen saldırıda lokomotif ve sekiz vagon raydan çıkarken, ölü ya da yaralı olmadığı kaydediliyor.

Rusya güvenlik güçleri trene yönelik saldırının, pazartesi günü 40 kişinin öldüğü Moskova metrosuna yönelik saldırıların devamı olduğunu belirtiyor. Dağıstan'ın Kizlyar kentinde gerçekleşen saldırılarla birlikte Rusya'da, çoğunluğu sivil olmak üzere bir hafta içinde 55 kişi hayatını kaybetti.

Dağıstan Trafik Polisi Sözcüsü  Ahmet Magomayev yaptığı açıklamada saldırıda 6 kilogram TNT kalıbının kullanıldığını, kurtarma ekiplerinin bölgeye gelmesinin ardından ikinci bir patlamanın gerçekleştiğine dikkat çekti. Magomayev, "Saldırıların aynı merkezden yönlendirilen zincirlerin halkaları olarak görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

29 Mart'ta gerçekleşen Moskova metrosuna yönelik saldırıların ardından Kafkas ayrılıkçı liderlerden Doku Umarov saldırıları üstlenmiş, Rus Güvenlik Güçlerinin sivilleri öldürmeleri karşılığında bu saldırıyı gerçekleştirdiklerini iddia etmişti.

Dağıstan kökenli eşleri operasyonlarda ölmüş dul kadınlar oldukları belirlenen intihar eylemcilerinin arkasındaki yapılanma çözülmeye çalışılıyor. Polis intihar eylemcilerine yardım ettikleri öngörülen iki Slav görünümlü bayan ve bir erkeği arıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan