Kırgızistan'da ayaklanma; 6 ölü, en az 100 yaralı

3

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te şehir meydanında toplanan binlerce muhalif gösterici ile polis çatıştı. Rus basınında yer alan haberlere göre altı gösterici ölürken, en az 100 göstericinin de yaralandığı kaydedildi. Göstericilerin polis araçlarını yakmaya çalıştığı ve barikat oluşturarak polisin müdahalesine izin vermediği kaydediliyor. İktidarın değişmesini isteyen muhalif grupların başkent Bişkek'e doğru hareket halinde oldukları belirtiliyor. Bişkek'e 20 kilometre mesafede bulunan Rus askeri üssü Kant'ta yüksek alarm seviyesine geçildi.

Kırgızistan'ın Talas kentinde dün başlayan olayların başkentte taşınması endişe ile karşılanıyor. Kırgızistan İnsan Hakları Savunucusu Toktain Umetaliyeva ise çatışmalarda en az 10 kişinin öldüğünü iddia etti. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev olağanüstü hal ilan ederken, muhalefet liderlerinin tamamının tutuklandığı belirtiliyor. ABD ve Rusya'nın askeri üslerinin bulunduğu Kırgızistan'da Mart 2005'de gerçekleşen 'Gül Devrimi'nin ardından Bakiyev iktidara gelmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı başkent Bişkek'te gerçekleşen olaylarda kan dökülmemesi ve hukuki çerçevede sorunun çözülmesi çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı  Sözcüsü Andrey Nesterenko, Kırgızistan’daki son gelişmelerin gergin bir duruma dönüşeceği hususunda endişe duyduklarını belirtti. Sözcü Nesterenko, “Kırgızistan’daki gelişmeleri endişeyle izliyoruz. Son günlerde orada muhalefet yandaşları ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor. Bize dost ülkede siyasi istikrarın korunmasına ilgi duyduğumuzu belirterek bu bağlamda oluşan durumla ilgili tüm sorunların hukuki çerçevede çözülmesini önemli olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı  Sözcüsü, tüm Kırgız karşıt taraflara çağrıda bulunarak şiddete yol vermemesine davet etti. Nesterenko, “Ayrıca karşıt güçlere ısrarla çağrılarda bulunarak kan dökülmesine yol açacak her türlü eylemlerden kaçınabilmek için şiddet uygulamamalarına davet ediyoruz.” diye konuştu.

RIA-619662-KirgizTalasAyaklanma1 RIA-619662-KirgizTalasAyaklanma3 RIA-619662-KirgizTalasAyaklanma4

Moskova: Kırgızistan’daki olaylarla bağlantımız yok

Kırgızistan Başbakanı Daniyar Usenov, Rusya Bişkek büyükelçisini çağırarak Rus basınında olayların taraflı bir şekilde verildiği konusunda uyarıda bulundu. Büyükelçi olaylarla ilgili Rus basının suçlanmasını doğru bulmadığını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı  Grigori Karasin, Moskova’nın Kırgızistan’da yaşanan gelişmeleri dikkatle izlediğini belirtti. Karasin olayları Orta Asya’da sözde “Rus politikası” şeklinde yorum yaparak bağlantı kurmak isteyen güçleri sert eleştirerek, Moskova’nın Kırgız iktidarı ve muhalefetinin masaya oturarak durumu demokratik yollarla çözmesinden yana olduğunu vurguladı. Rus diplomat, “Rusya son gün ve saatlerde basında çıkan ve olup bitenlerle ilgili Moskova’nın “bir başka tutumu” diye bağlantılar kurulan enformasyon sahtekarlığına kesinlike karşı çıkıyor. Bu kaba ve hiçbir zemini bulunmayan bir provakosyondur.” dedi.

Faruk Akkan, Fuad Seferov, Moskova, Cihan

{yahoo}7289873{/yahoo}