Kırgizistan'da İkinci Lale Devrim'i; ölü sayısı 75'e, yaralı sayısı da 1000'e ulaştı

6

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te dün ayaklanan muhalif gruplar ülkede yönetime el koydu. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev ve hükümet başkenti terk ederken, muhalif gruplar adına geçici hükümeti kurmakla görevli Roza Otunbayeva basın toplantısı düzenledi. Otunbayeva altı ay görevde kalacaklarını ve ülkede istikrar ve güvenin sağlanacağını ve yeni anayasanın hazırlanacağını açıkladı.

Muhalefet, Bakiyev hükümetini kendi yandaşlarına devlet imkanlarını peşkeş çekmek ve ülkeyi daha da fakir hale getirmekle suçluyor. Ria Novosti haber ajansının bölgeden geçtiği haberlere göre ölü sayısı 75'i bulurken, yaralı sayısı da 1000'i geçti. Salı günü Talas kentinde başlayan protestolarda İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı ağır şekilde yaralanırken, başkent Bişkek'e gelen protestocular devlet televizyonu, parlamento ve hükümet binalarını ele geçirdi. Sokakları da ateşe veren göstericiler, Bakiyev'in Bişkek'teki rezidansını da yaktı.

Putin muhalif lider Otunbayeva ile görüştü, itidal çağrısı yaptı

Rusya Başbakanı Vladimir Putin dün yaptığı açıklamada olayların arkasında Rusya'nın olmadığını  söyledi ve muhalefetin "Bizi Putin destekliyor" açıklamalarını yalanladı. Rusya Başbakanı Bakiyev'in kendisinden önceki Cumhurbaşkanı Askar Akayev'in hatalarını tekrarladığı eleştirisi getirdi.

Bugün de muhalefetin geçici hükümeti kurmakla görevlendirdiği Otunbayeva ile görüşen Putin, insani yardım sözü verdi. Rusya Başbakanlık Basın Sözcüsü Dmitri Peskov yaptığı değerlendirmede, "Otunbayeva Putin'den ekonomik destek istedi. Putin de Otunbayeva'ya insani yardım sözü verdi. Görüşme Otunbayeva'nın ulusal güven hükümeti başkanı sıfatı ile yapıldı." hatırlatmasında bulundu.

Bakiyev direnmeye hazırlanıyor

Muhalefetin kurduğu hükümetin askeri birlikler, sınır güvenlik güçleri ve polis teşkilatı dahil olmak üzere tüm devlet birimlerinde kontrolü ele geçirdiği belirtiliyor. Kırgızistan'ın yedi bölgesinden dördünde yönetimi ele geçirdiklerini kaydeden Otunbayeva, Cumhurbaşkanı Bakiyev'in görevini bırakmadığını ve direnmeye hazırlandığını iddia etti. Otunbayeva, "Bakiyev'in durumu belirsizliğini koruyor. Henüz istifa etmedi. Şimdi Celal-Abad'da taraftarları ile birlikte." dedi. Bakiyev'in istifa ettiği ve ülkeyi terk ettiği ile ilgili iddialar da haber ajanslarında yer alıyor.

Ayaklanma sürüyor

Rus basınının bölgeden aldığı haberlere göre gösteriler gece boyunca da devam etti. Devlet Başkanlığı binası Beyaz Saray'ın altı ve yedinci katlarından dumanların yükseldiği kaydediliyor. Tüm şehirde kundaklama ve yağma olaylarının gerçekleştiği, hükümet binaları önünde binden fazla kişinin de toplandığı gelen haberler arasında.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan