Putin: Yeni Kırgız hükümetine insani yardım yapmaya hazırız

2

Kırgızistan’da yaşanan halk ayaklanmasıyla ilgili Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Kırgız halkı geçici güven hükümet Başkanı Roza Otunbayeva ile telefon görüşmesi yaparak şiddetten kaçınılmasına davet etti. Putin, Kırgızistan’a insani yardım yapmaya hazır olduklarını da ifade etti.

Basına konuşan Rusya Başbakanı  Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Putin ve geçici Kırgız hükümet Başkanı Otunbayeva arasında bir telefon görüşmesi yapıldığını belirtti. Peskov, “Putin Kırgızistan’da şiddet olaylarından kaçınılması, ülkedeki yabancı ve diplomatik temsilciklerin güvenliğinin sağlanması için gereken tüm önlemlerin alınması çağrısında bulundu. Otunbayeva da Putin’e oluşturulan geçici halk güven hükümetinin Kırgızistan’da tüm durumu, ayrıca güvenlik güçleri ve askeri birliklerini kendi kontrolü altına aldığını kaydetti. Otunbayeva ayrıca ülkede durumun gergin olarak kalmaya devam ettiğini ve Kırgızistan’ın ekonomik yardıma ihtiyaçı olduğunu da sözlerine ekledi.” dedi.

Sözcü Peskov, Putin’in iki ülke arasındaki özel ilişkilerden yola çıkarak Rusya’nın insani yardım yapmaya her zaman olduğunu ifade ettiğini söyledi.

Dün de Rusya Başbakanı Putin, Kırgızistan olaylarına değinirken Kırgız Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev’in devrik lider Askar Akayev’in “aile iktidarı” hususundaki hatalarını tekrarladığını belirtmişti. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de olayları Kırgızistan’ın iç işleri olarak belirtirken, isyanı “halkın gazabı” olarak nitelendirmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan