Rus Dışişleri Bakanlığı: Rusya ve Türkiye vizelerin kaldırılması için istişarelere hazırlanıyor

1

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andrey Nesterenko, Moskova ve Ankara’nın vize rejiminin kaldırılmasını öngören anlaşmalarla ilgili istişarelere hazırlandığını belirtti.

Moskova’da basına konuşan Nesterenko, “Şu anda ilgili hükümetlerarası anlaşma projesi bağlamında istişarelerin yapılması için takvim belirleniyor. Rusya tarafı çeşitli katergorideki vatandaşların sınır geçişiyle ilgili yeni uygulamanın yürürlüğe konulmasının tüm yönlerini tek tek ele almaya hazır. Bu çalışmayı da çok boyutlu Rus-Türk ortaklık ilişkilerinin ve iki ülke halkları arasındaki insani ilişkilerin gelecekteki gelişmesi yolundaki en önemli aşama olarak değerlendiriyoruz.” dedi.

Rus diplomat, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12-13 Ocak tarihinde Moskova’ya yaptığı iş ziyaretinde iki ülke arasındaki vizesiz rejimin uygulanmasıyla ilgili prensip çalışmalarının başlatılması konusunda  mutabakat sağlandığını sözlerine ekledi.

Erdoğan da daha önce yaptığı açıklamada, gelecek ay Türkiye'yi ziyaret edecek olan Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile büyük bir ihtimalle yüksek düzeyli bir işbirliği anlaşması imzalayacaklarını belirtmişti. Bosna-Hersek Cumhuriyeti başkenti Saraybosna'da, Boşnak Enstitüsü'nde konuşma yapan Erdoğan, Türkiye'nin karşılıklı olarak vizeyi kaldırdığı ülke sayısının 25'e ulaştığını söyleyerek, "Büyük bir ihtimalle mayıs ayında Medvedev ile yüksek düzeyli bir stratejik işbirliği anlaşması inşallah imzalıyoruz. Burada da vizeleri büyük ihtimalle kaldıracağız. Rusya ile Türkiye arasında inşallah vizesiz bir dönemi başlatacağız." diye konuşmuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan