Kırgız muhalefeti Moskova'da

1

Kırgızistan'da iki gündür devam eden ayaklanmalarda hükümeti deviren ve geçici hükümeti kuran muhalefetin temsilcileri sabah saatlerinde Moskova'ya geldi.

Rus basınına yansıyan bilgilere göre, muhalif lider Rosa Otunbayeva'nın başbakanlığını üstlendiği geçici hükümette başbakan birinci yardımcılığına getirilen Almazbek Atanbayev ve beraberindeki heyetin Rus yetkililerle bir araya gelecekleri kaydedildi.

Geçici hükümetin basın merkezinden yapılan açıklamada, Atambayev'in Moskova'da kimle görüşeceği bilgisi yer almazken, "Görüşmelerin formatı henüz bilinmiyor" ifadelerine yer verildi.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin dün geçici hükümetin başbakanı Otunbayeva ile telefonda görüşmüş, ekonomik yardım talebine karşılık insani yardım için Moskova'nın hazır olduğunu belirtmişti. Otunbayeva daha sonra düzenlediği basın toplantısında Rusya'ya sağladığı destekten dolayı teşekkür etmiş, geçici hükümetin altı aylık sürede yeni bir anayasa hazırlayarak ülkeyi seçimlere götüreceğini açıklamıştı.

Kırgızistan'ın Talas kentinde hafta başında başlayan ayaklanmalar başkent Bişkek'e sıçrayarak, hükümetin devrilmesine neden olmuştu. En az 75 kişinin öldüğü ve bin 400 kişinin yaralandığı olaylar devam ediyor. Gece saatlerinde polisle göstericiler arasında çıkan çatışmalarda en az 70 kişinin daha yaralandığı beliritliyor. Göstericilerin devlet binalarını yağmalamaya devam ettikleri de gelen haberler arasında.

Ülkenin güneyinde bulunan Celal-Abad şehrine giden Bakiyev, dün yaptığı açıklamalarda kendisinin hala ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı olduğunu ve istifa etmeyi düşünmediğini açıkladı.

Rusya Başbakanı Putin, olaylara Moskova'nın müdahalesinin olmadığını, ancak Cumhurbaşkanı  Kurmanbek Bakiyev yönetiminin kendisinden önceki Askar Akayev yönetiminin hatalarını tekrarlamakla eleştirmişti. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de ayaklanmaları 'halkın gazabı' olarak nitlemişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan