Kırgızistan'da Bakiyev'in iki oğlu ve kardeşine cinayet suçundan dava açıldı

1

Kırgızistan'da devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in iki oğlu ve kardeşine ateşli silahların yasa dışı kullanımı ve birden fazla insanı kasten öldürmekten dava açıldı.

Kırgızistan'da önceki gün gerçekleşen ayaklanmanın ardından iktidarı ele geçiren muhalefetin kurduğu geçici hükümet çalışmalara başladı. Askeriye ve polisi denetimine alan geçici hükümetin başbakanı Roza Otunbayeva güvenlik güçlerine istikrarın sağlanabilmesi için ateş yetkisi verirken, gösterilerde yaralananları hastanede ziyaret etti.

Rus basının edindiği bilgiye göre, geçici hükümetin İçişleri Bakanı Bolot Şerniyazov, Bakiyev'in kardeşi ve iki oğlu Şanibek, Marat ve Maksim Bakiyev hakkında ateşli silahların yas dışı kullanımı ve birden fazla insanı kasten öldürmek suçlarından dava açıldığını duyurdu. Şerniyazov, bu üç kişinin güvenlik güçlerinin ateş etmesi yönünde emir verdiği konusunda ellerinde somut deliller olduğunu söyledi. Bişkek belediye başkanı ve diğer yetkililerle ilgili de benzer yönde davaların açılacağı gelen haberler arasında.

Otunbayeva: Bakiyev'le asla görüşmeyiz

Kırgızistan'ın Celal-Abad bölgesine geçen Bakiyev'in istifa etmeyi düşünmediği, güneyde yeterli destek bulabilirse ülkenin iç savaşa sürüklenme tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceği kaydediliyor. Bakiyev'in kardeşleri, çocukları ve ailesine yaşam garantisi talebinin de yeni yönetim tarafından kabul edilmediği iddia ediliyor.

Ekho Moskvı radyosuna konuşan Otunbayeva, "Bakiyev'le konuşmayı asla kabul etmiyoruz. Bakiyev'in yönetimi yeniden ele geçirme düşüncesi gerçek olmayan bir rüyadan ibaret." dedi.

Bakiyev rejiminde zenginleşen bir takım insanların silahlı bazı eylemler yapabileceklerini kaydeden Otunbayeva, "Başkent Bişkek'te meydanda üç patlayıcı madde bulundu. Büyük bir ihtimalle bunları Bakiyev'in destekçileri koydu. Ancak bizim ülkede güvenliği sağlayacak gücümüz var. İç savaşa asla müsade etmeyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan