Putin kaza mahallinde; pilot yoğun sis nedeni ile iniş yapmaması konusunda uyarılmış

1

Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ile birlikte 97 yolcunun içinde bulunduğu uçağın düşüş nedeni ile ilgili çalışmalar sürdürülüyor. Uçağın iki kara kutusunu da bulan olay yeri inceleme ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu ve diğer Rus yetkililer bölgeye ulaştı.

Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Başkanı Aleksandr Bastrıkin Başbakan Putin'e verdiği bilgide hava trafik kontrol görevlilerin yoğun sis uyarısında rağmen, pilotun iniş konusunda ısrar ettiğini kaydetti. Bastrıkin, "Kule kayıtları yaşanan tartışmayı doğruluyor." dedi.

Polonya gazetesi Gazeta Wyborcza'da yoğun sis nedeni ile hava kontrol görevlilerinin uçağın Belarus'un başkenti Minsk ya da Moskova'ya iniş yapmasını konusunda uyardıklarını duyurmuştu. Yoğun siste iniş imkanı olmayan havaalanına inmekte ısrar eden pilotun uçağın düşmesine neden olduğu iddia ediliyor.

Rusya Başbakanı ile birlikte bölgeye Başbakan Yardımcısı Sergey İvanov, İçişleri Bakanı  Raşid Nurgaliyev ve çok sayıda üst düzey Rus yetkili bölgede çalışmalarda bulunuyor. Rusya Başbakanı Putin kazada hayatını kaybeden yolcuların kimliklerinin tespit edilebilmesi için cesetlerin Moskova'ya götürüleceğini söyledi.

Rusya Olağanüstü Hal Bakanı  Şoygu tüm cesetlerin tespit edildiğini, ve kimlik tespit işlemleri için Moskova'ya sevk edilmesi ile ilgili hazırlıkların yapıldığını kaydetti. Ria Novosti haber ajansı üst düzey bir yetkiliden edindiği bilgiye göre Kaczynski'nin cesedi tespit edilirken, diğer cesetlerle ilgili DNA testleri yapılacak.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan