Devrik Kırgız lider Bakiyev BM'den barış gücü istedi

2

Kırgızistan'da 7-8 Niisan'da muhalefetin gerçekleştirdiği ayaklanmanın ardından başkent Bişkek'i terk etmek zorunda kalan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev, ülkede düzenin sağlanması için Birleşmiş Milletler'den barış gücü talep etti.

Kırgızistan'da yaşanan olayların incelenmesi için uluslararası bağımsız bir çalışma yapılmasını  da talep eden Bakiyev, istifa etmeye yanaşmıyor. Kırgızistan'da Roza Otunbayeva başkanlığında kurulan geçici hükümetin olaylarda 81 kişinin ölümüne neden olmaktan Kırgız devrik lider Bakiyev aleyhine dava açacağı kaydediliyor.

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan Bakiyev, "Kırgızistan'da savunma ve içişleri bakanlıklarının çalışmaları felç oldu. Cumhuriyetin çıkan ayaklanmayı kendi başına bastırması mümkün değil." dedi.

Olaylarla ilgili yapılacak araştırmaların abjektif olabileceğine inanmadığını kaydeden Kırgız lider, uluslararası bağımsız bir komisyonun da kurulmasını  istedi. Bakiyev, "Eğer uluslararası bağımsız bir komisyon tam bir araştırma yaptıktan sonra çıkan olaylarda Cumhurbaşkanının sorumlu olduğuna karar verirse, halkımın önünde tüm sorumluluğu üstlenmeye hazırım." değerlendirmesinde bulundu.

Otunbayeva da Reuters haber ajansına verdiği mülakatta Bakiyev'in olaylarda sorumluluğunun olup olmadığı  ile ilgili araştırmaların devam ettiğini, iki oğlu ve kardeşi ile ilgili de tutuklama emrinin çıkarıldığını söyledi. Otunbayeva olaylarda hayatını kaybeden insanların yakınlarının Bakiyev'den intikam almak isteyebileceğini, bu durumda Bakiyev'in güvenliğini sağlamalarının mümkün olmadığına dikkat çekti.

Bakiyev Reuters'a yaptığı değerlendirmede de kendisini öldürülmesine yönelik herhangi bir girişimin ülkeyi kana bulayabileceği uyarısında bulundu. Bişkek'te kurulan yönetimin gayrı meşru olmasına rağmen masaya oturmaya hazır olduğunu kaydeden Bakiyev, "Fiziksel güç kullanmaya kalkılırsa çevremdeki insanlar buna izin vermez. Bu da ülkede kan dökülmesi anlamına gelir." tespitinde bulundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan