İkizi Polonya Cumhurbaşkanının cesedini tespit etti

1

Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski'nin cesedini muhalefet partisi lideri olan ikiz kardeşi Jaroslaw Kaczynski tespit etti. İkiz kardeşin, kazada uçakta bulunan 97 yolcu ile birlikte hayatını kaybeden Cumhurbaşkanının eşi Maria'nın da cesediğini belirlediği kaydedildi. Polonya Cumhurbaşkanı'nın cesedinin bugün ülkesine gönderilmesi bekleniyor.

Uçağın düştüğü Smolensk kenti valilik sözcüsü Andrey Yevseyenkov basına yaptığı açıklamada, "Şu anda incelemeler devam ediyor. Polonya Cumhurbaşkanı'na son saygı görevinin yerine getirilmesinin ardından, ceset Varşova'ya yola çıkacak." dedi.

Kazada hayatını kaybeden diğer yolcuların cesetleri ise Moskova'ya getirilmeye devam ediyor. Şu ana kadar 12 cesedin kimliklerinin tespit edildiği gelen bilgiler arasında.

Uçağın bulunan iki kara kutusu ile ilgili de Rus ve Polonya'lı uzmanlar birlikte çalışmalarını  sürdürüyor. En kısa zamanda uçağı düşüş nedeni ile ilgili resmi bir açıklamanın yapılması bekleniyor. Rusya Olağanüstü Hal Bakanı Serge Şoygu gece saatlerinde verdiği bilgide, kulenin uçağın inmemesi için pilotu uyardığı ile ilgili kayıtların olduğunu söylemişti.

Yoğun sis nedeni ile askeri havalimanının inişe uygun olmadığını söyleyen kule görevlilerinin uyarısına rağmen pilotun iniş yaptığı kaydediliyor. Rus basınına yansıyan bilgilere göre pilotun inişle ilgili tercihinde başta Cumhurbaşkanı Kaczynski olmak üzere, diğer görevlilerin baskısının etkili olduğu değerlendirmelerine yer veriyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan