Polonya Cumhurbaşkanı uçaktan ikizini aramış: "Az sonra iniyoruz..."

1

Rusya'nın Smolensk kenti askeri hava alanına iniş yaparken 96 yolcu ile birlikte hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski'nin naşı Varşova'ya ulaştı. Ülkede bir haftalık yas ilan edilirken, kazadan yarım saat önce Cumhurbaşkanı Kaczynski'nin ikiz kardeşi Jaroslaw'la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Adalet ve Hukuk Partisi'nin lideri olan ikiz kardeşi Jaroslaw'ı telefonla aradığını kaydeden milletvekili Adam Bielan, "Cumhurbaşkanı Kaczynski Tu-154 model Cumhurbaşkanlığı uçağından trajik kazadan 36 dakika önce telefonla aradı." dedi.

Polonya parlamentosu muhalefet milletvekili Bielan, telefon görüşmesinde Jaroslaw'ın Lech'e Smolensk hava limanına inip inmediklerini sorduğunu, Cumhurbaşkanı'nın da, "Henüz inmedik. Az sonra iniyoruz..." dediğini söyledi.

Ölü sayısı yeniden 96'ya çekildi

Sovyet Tu-154 model uçağın kaza nedeninin pilotaj hatasından kaynaklandığı ağırlık kazanırken, Rus ve Polonya'lı ekipler çalışmalarını sürdürüyor. Uçakta ölen yolcu sayısını 97'e çıkaran Rus yetkililer yeniden rakamı 96'ya çekti. Buna göre 88'i Polonya heyeti ve 8'i kabin görevlisi olmak üzere uçakta toplam 96 yolcu bulunuyordu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan